برای حوزه AI، به یک تامین مالی ۵ هزار میلیاردی نیاز داریم.

به سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیاردی در حوزه هوش مصنوعی نیاز داریم


در نخستین نشست هم اندیشی فعالان حوزه AI تصمیم گرفته شد شورای راهبری AI و مرکز ملی AI تشکیل شود. در این نشست که با حضور معاون علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان رییس‌جمهور و متخصصان و فعالان AI و دانش مالی دیجیتال برگزار شد، پیشنهادها و برنامه‌ها برای فعالیت شورا و مرکز مطرح شد. اهمیت فناوری AI و ضرورت توجه به این حوزه تأکید شده است و برای بهره‌برداری از تجربیات و دیدگاه‌های متخصصان و صاحبان تجربه، حکومت و قطعه خصوصی در توسعه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارها تامین مالی نمایند. همچنین توسعه فناوری AI در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای کشورها ضروری است و برنامه‌ها و برنامه‌ریزی مالی‌های لازم در این حوزه تصویب و اجرا شود.

به گزارش دیجیاتور به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در نخستین نشست هم اندیشی فعالان حوزه AI با هدف ریل‌گذاری و روابط حکومتی‌گذاری «شورای راهبری AI» که با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان رییس‌جمهور، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و دبیر ستاد توسعه دانش مالی دیجیتال معاونت علمی و جمعی از متخصصان و فعالان AI و دانش مالی دیجیتال برگزار شد، پیشنهادها و برنامه‌ها برای فعالیت این شورا و مرکز ملی AI مطرح شد.

معاون علمی مقام عالی رتبه طی سخنانی در این نشست تاکید کرد: اهمیت فناوری AI و ضرورت توجه به این حوزه، مورد تاکید حاکمیت و مردم قرار گرفته است. پیرو تأکیدات ویژه رییس‌جمهور بر توسعه این فناوری برای همگام بودن و حتی تاثیرگذار بودن در تولیدات علمی و فناورانه، ایجاد شورای راهبری ملی AI و مرکز ملی AI در دستور کار قرار گرفت و ترکیب اعضای این شورا اعلام شد و مقدمات راه اندازی مرکز ملی AI فراهم شده است.

دهقانی بیان کرد: این شورا قرار است محلی برای آغاز و راهبری برنامه‌های بزرگ و راهبردی در حوزه AI باشد نه یک شورای صرفا سیاستگذاری. مرکز ملی AI نیز قرار است مرکزی برای توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، داده و ذخیره‌سازی در حوزه AI باشد به طوری که حکومت تصدی‌گری نکند و مردم، توسعه دهنده ابزارها و فناوری‌های AI باشند.

وی افزود: در این نشست ۱۲ نفر از متخصصان و استادان مطرح موسسه آموزش عالی و فعالان فناوری و صنعتی حوزه AI گردهم آمدند تا پایه‌گذاری و شکل‌گیری شورای راهبری AI به درستی انجام شود. اگر قرار است کاری انجام دهیم که در کوتاه‌زمان به خروجی مطلوب برسد، باید از دیدگاه‌ها و تجربیات متخصصان و صاحبان تجربه این عرصه بهره ببریم.

به گفته معاون علمی مقام عالی رتبه، فناوری AI مانند دیگر فناوری‌ها، دامنه موج طولانی مدتی ندارد و مانند سایر فناوری‌ها که میانگین ۲۰ سال طول می‌کشید تا توسعه پیدا کنند و کشورها چنین فرصتی داشتند تا خود را هم‌گام کنند، نیست و کشورها فرصت بسیار کم‌تری – حداکثر ۱۰ سال – در اختیار دارند تا خود را با فرآیند توسعه این فناوری همراه کنند. دنیا در آینده دارای دو دسته کشورهای دارنده AI و کشورهای فاقد این فناوری خواهد بود.

دهقانی با بیان این‌که تلاش می‌شود در برنامه و برنامه‌ریزی مالی سال آینده، عدد خوبی به توسعه AI برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر مردم از این فناوری تصویب شود، ادامه داد: در زیرساخت‌ها، مانند دیتاسنترها، مزارع پردازش گرافیکی یا اصطلاحا GPU Farm، ذخیره‌سازها، پردازشگرهای ابری و … برنامه ریزی شده تا حمایت‌های خوبی تحقق پیدا کند. همچنین ستاد توسعه فناوری AI در معاونت علمی با هدف حرکت در مسیر پیشرفت‌های جهانی این فناوری و حمایت از فناوری‌های داخلی در معاونت علمی کارش را آغاز کرده است.

معاون علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت تامین مالی جدی حکومت و بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای حوزه AI عنوان کرد: با توجه به این‌که برخی از کشورهای همسایه سالیانه حداقل ۲۰۰ میلیون دلار برای توسعه AI هزینه می‌کنند، اگر فرض کنیم نیمی از این میزان برای توسعه این فناوری در کشورمان مورد قبول است به حداقل پنج هزار میلیارد تومان تامین مالی در این حوزه نیاز داریم که با توجه به رویکرد مثبت حکومت سیزدهم نسبت به توسعه این فناوری، وجود نیروی انسانی با کیفیت و توانمندی داخلی این میزان به عنوان برنامه‌ریزی مالی پیش‌بینی به حکومت داده شده که امید داریم در جداول برنامه‌ریزی مالی ذکر شود.


با توجه به نشست هم اندیشی فعالان حوزه AI، پیشنهادها و برنامه‌ها برای فعالیت شورای راهبری AI و مرکز ملی AI مطرح شد. شورا قرار است محلی برای آغاز و راهبری برنامه‌های بزرگ و راهبردی در حوزه AI باشد. همچنین مرکز ملی AI، مرکزی برای توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، داده و ذخیره‌سازی در حوزه AI می‌باشد.
فناوری AI مانند سایر فناوری‌ها دامنه موج طولانی مدتی ندارد و کشورها فقط فرصت محدودی برای خود را با فرآیند توسعه این فناوری همراه کنند. لذا، در آینده دو دسته کشور دارای AI و کشورهای فاقد این فناوری وجود خواهد داشت.
برای توسعه AI در کشورمان، لازم است تامین مالی جدی انجام شود و توجه به توسعه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای مرتبط با این حوزه صورت گیرد. نیاز به حداقل پنج هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *