استفاده از طرح احیای خاک‌های آلوده نفتی

بهره‌برداری از پروژه احیای خاک‌های آلوده نفتی


در این متن، غلامرضا کمالی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری منابع هیدروکربن و گاز گچساران، در آئین بهره‌برداری از پروژه احیای خاک‌های آلوده نفتی و ایجاد مزرعه زیستی، به اقدامات شرکت برای حفاظت اکوسیستم اشاره می‌کند. وی بیان می‌کند که گستردگی تأسیسات و خطوط لوله انتقال منابع هیدروکربن شرکت منابع هیدروکربن و گاز کارون باعث شده است که این شرکت در مسائل محیط زیستی با اداره کل حفاظت اکوسیستم چهار استان و اداره حفاظت اکوسیستم هشت شهرستان همکاری کند. شرکت بهره‌برداری منابع هیدروکربن و گاز گچساران همواره سعی داشته است با رصد قوانین و دستورعمل‌های سازمان حفاظت اکوسیستم عملکرد محیط زیستی خود را بهبود بخشیده و با ابلاغ مقررات حفاظت از خاک، خود را مکلف به اجرای بندهای مرتبط آن دانسته است. قبل از ابلاغ مقررات حفاظت از خاک، خاک‌ها به‌عنوان پسماند صنعتی تلقی می‌شدند و پس از بی‌خطرسازی امحا می‌شدند. اما با پیگیری شرکت گچساران در سال ۱۴۰۱، پارامترهای مدنظر استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد برای رساندن خاک‌ها به حدود مجاز ابلاغ شدند. در ادامه، شرکت با مطالعات درباره روش‌های پاکسازی، روش تحریک زیستی خاک را برای خاک‌پالایی انتخاب کرد و قرارداد خاک‌پالایی با شرکت فناوری طراحی و مشاوره منابع هیدروکربن پاک به امضا رسید. این روش با تحریک زیستی جمعیت میکروبی خاک بومی منطقه، تسریع در روند خودپالایی خاک را به‌دنبال دارد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از شرکت بهره‌برداری منابع هیدروکربن و گاز گچساران، غلامرضا کمالی در آئین بهره‌برداری از پروژه احیای خاک‌های آلوده نفتی و ایجاد مزرعه زیستی با اشاره به اقدام‌های این شرکت به‌منظور حفاظت اکوسیستم گفت: گستردگی تأسیسات و خطوط لوله انتقال منابع هیدروکربن شرکت منابع هیدروکربن و گاز کارون که طول آنها به بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد، به‌واسطه تحت تأثیر قرار دادن مساحتی به وسعت ۱۵۰ در ۴۰۰ کیلومتر به این شرکت ویژگی‌های منحصربه‌فردی داده است، بنابراین در ارتباط با مسائل محیط زیستی با اداره کل حفاظت اکوسیستم چهار استان و اداره حفاظت اکوسیستم هشت شهرستان درباره مسائل محیط زیستی در همکاری هستیم.

وی افزود: شرکت بهره‌برداری منابع هیدروکربن و گاز گچساران همواره با رصد قوانین و دستورعمل‌های سازمان حفاظت اکوسیستم سعی در بهبود عملکرد محیط زیستی و اجرای آخرین الزام‌های مربوط به آن داشته و بر همین اساس با ابلاغ مقررات حفاظت از خاک، این شرکت به‌عنوان یک واحد تولیدی و صنعتی مطابق با این مقررات خود را مکلف به اجرای بندهای مرتبط آن دانسته است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری منابع هیدروکربن و گاز گچساران اظهار کرد: پیش از ابلاغ مقررات حفاظت از خاک در سال ۱۳۹۸ و استانداردهای کیفیت منابع خاک در سال ۱۴۰۰، خاک‌ها عموماً به‌عنوان پسماند صنعتی تلقی و پس از بی‌خطر سازی امحا می‌شوند که با گذشت زمان و پیگیری این شرکت در سال ۱۴۰۱ پارامترهای مدنظر استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد برای رساندن به حدود مجاز به این شرکت ابلاغ شد.

کمالی تصریح کرد: از اواخر سال ۱۴۰۰ مطالعات درباره نحوه انجام کار پاکسازی و روش‌های پاکسازی در این شرکت به جد پیگیری شد و از مراکز صنعتی مختلف که از روش‌های بایوپایل و لندتریتمنت استفاده می‌کردند بازدید و از شرکت‌های مختلف برای ارائه روش‌های پاکسازی از جمله پاکسازی به روش حرارتی، پاکسازی یا استفاده از سیال فوق‌بحرانی دی‌اکسید کربن، پاکسازی به روش انباشت زیستی و پاکسازی به روش تحریک زیستی دعوت شد.

وی ادامه داد: سرانجام با توجه به ویژگی‌های منطقه و با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی روش تحریک زیستی خاک برگزیده شد و در ادامه فعالیت خاک‌پالایی، تهیه شرح خدمات و نحوه ارائه کار به شرکت‌های دانش‌بنیان را با چالش‌هایی مواجه ساخت که سرانجام تابستان امسال قرارداد خاک‌پالایی با روش مزرعه زیستی با شرکت فناوری طراحی و مشاوره منابع هیدروکربن پاک امضا شد.

مدیرعامل منابع هیدروکربن و گاز گچساران اظهار کرد: این روش بدون هیچ‌گونه اثر مخرب روی خاک و تنها با تحریک زیستی جمعیت میکروبی موجود در خاک بومی منطقه، سبب تسریع در روند خودپالایی خاک می‌شود.


شرکت منابع هیدروکربن و گاز گچساران در آئین بهره‌برداری از پروژه احیای خاک‌های آلوده نفتی و ایجاد مزرعه زیستی حاکی از اقدامات حفاظت اکوسیستم این شرکت است. تأسیسات و خطوط لوله انتقال منابع هیدروکربن شرکت منابع هیدروکربن و گاز کارون ویژگی‌های منحصربه‌فردی به شرکت منابع هیدروکربن و گاز گچساران داده است. در ارتباط با مسائل محیط زیستی، این شرکت با ادارات حفاظت اکوسیستم استان و شهرستان همکاری می‌کند. شرکت منابع هیدروکربن و گاز گچساران بهبود عملکرد محیط زیستی را در رصد قوانین و دستورعمل‌های سازمان حفاظت اکوسیستم ادامه می‌دهد. با تبلیغ مقررات حفاظت از خاک، این شرکت مکلف به اجرای بندهای مرتبط آن است. قبل از مقررات حفاظت از خاک، شرکت منابع هیدروکربن و گاز گچساران تعیین پارامترهای مدنظر استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد را پیگیری کرد. درباره روش‌های پاکسازی، این شرکت به طور جد پیگیری می‌کند و با مراکز صنعتی مختلف به منظور ارائه روش‌های پاکسازی همکاری می‌کند. با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی، روش تحریک زیستی برای خاک‌پالایی انتخاب شده و قرارداد خاک‌پالایی با روش مزرعه زیستی امضا شده است. این روش تسریع در روند خودپالایی خاک را بدون هیچ‌گونه اثر مخرب روی خاک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *