مقابله جدی با تبهکاران بازار سهام با همکاری نیروهای پلیس امنیت مالی

برخورد جدی با مجرمان بورسی با همکاری پلیس امنیت اقتصادی


در مراسم آشنایی با مفاهیم و کلیات بازار سرمایه ویژه پلیس امنیت مالی برگزار شده در محل سازمان بازار سهام و اوراق بهادار، مجید عشقی اظهار داشت که همکاری نزدیکی با مجموعه پلیس آغاز شده است و طبق تفاهم‌نامه امضا شده بین سازمان بازار سهام و اوراق بهادار و پلیس امنیت مالی برخوردهای جدی با مجرمانی که فرایندهای پیچیده‌ای در حوزه بازار سرمایه دارند، صورت خواهد گرفت. عشقی بر اینکه پیشگیری از تخلفات اولویت مهم سازمان بازار سهام است، تاکید کرد و افزود که با هدف شناسایی جرایم و اصلاح رویه‌ها و قوانین مربوط به تخلف و جرم، اداره‌ای تحت عنوان پیشگیری در این سازمان وجود دارد. هیأت رسیدگی به تخلفات نیز به جمع‌بندی پرونده‌ها و آسیب‌شناسی تکرار تخلف‌ها می‌پردازد. عشقی نیز بیان کرد که وقوع برخی تخلفات و جرایم در حوزه شرکت‌های بورسی و اعضای هیأت مدیره آن مشکلی است که تعقیب کیفری آنها در سازمان و یا محاکم صورت می‌گیرد. همچنین، فعالیت غیرمجاز برخی نهادهای مالی در استان‌ها و پذیره نویسی عمومی تحت هر عنوانی که بدون مجوز سازمان بازار سهام صورت می‌گیرد، به جرایم اصلی در بازار سرمایه تبدیل شده است و سازمان بازار سهام از پلیس امنیت مالی درخواست کمک و رسیدگی به این پرونده‌ها را دارد. توسعه تامین مالی غیر مستقیم، کاهش فعالیت مجرمانه و مستندسازی پرونده‌ها نیز از اهداف و برنامه‌های سازمان بازار سهام است. با همکاری پلیس، امیدواریم فعالیت‌های مجرمانه در بازار سرمایه کاهش یابد و فضای سالم‌تری برای سرمایه‌گذ

به گزارش خبرنگاری مهر، مجید عشقی، در مراسم آشنایی با مفاهیم و کلیات بازار سرمایه ویژه پلیس امنیت مالی فراجا که در محل سازمان بازار سهام و اوراق بهادار برگزار شد، با اشاره به تفاهم‌نامه سازمان بازار سهام و اوراق بهادار و پلیس امنیت مالی که مهرماه سال جاری به امضا رسید، اظهار داشت: همکاری نزدیکی با مجموعه پلیس آغاز شده و طبق این تفاهم‌نامه قرار است با مجرمانی که فرایندهای بسیار پیچیده‌ای در حوزه بازار سرمایه دارند، برخوردهای بسیار جدی صورت گیرد.

وی، پیشگیری از تخلفات را اولویت مهم سازمان بازار سهام و اوراق بهادار برشمرد و افزود: در سازماندهی حقوقی-انتظامی، اداره‌ای تحت عنوان پیشگیری در این سازمان وجود دارد که وظیفه آن شناسایی جرایم، انتقال آن به معاونت‌های نظارتی و در نهایت اصلاح رویه و قوانین مربوط به تخلف و جرم است.

عشقی عنوان کرد: هیأت رسیدگی به تخلفات نیز پرونده‌ها و شکایات را جمع بندی و علت تکرار تخلف‌ها را آسیب شناسی می‌کند.

پیشگیری از وقوع جرایم و تخلف در بازار سرمایه

وی با تاکید بر اینکه در سازمان بازار سهام تمامی رویه‌ها اصلاح و آموزش‌های لازم به ذینفعان ارائه و وظایف هر کدام مشخص می‌شود، گفت: وقوع برخی تخلفات و جرایم در حوزه شرکت‌های بورسی و اعضای هیأت مدیره آن به یکی از مشکلات سازمان بازار سهام تبدیل شده که تعقیب کیفری آنها در سازمان و یا محاکم انجام می‌شود.

رئیس سازمان بازار سهام و اوراق بهادار در ادامه بر بحث پیشیگری از وقوع جرایم و تخلف در بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: با توجه به جمعیت حدود ۸۵ میلیون نفری ذینفعان بازار سهام و بازار سرمایه، اهمیت برخورد با تخلفات و برخی جرایم که منافع افراد زیادی را به خطر می‌اندازد، قابل توجه است چرا که حمایت از حقوق سهامداران اصلی‌ترین وظیفه سازمان بوده و بهتر است با شناخت برخی ساختارهای مختلف، وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

فعالیت غیرمجاز نهادهای مالی در استان‌ها

وی تصریح کرد: فعالیت غیرمجاز برخی نهادهای مالی در استان‌ها به یکی از جرایم اصلی در بازار سرمایه تبدیل شده و شاهد پذیره نویسی‌های عمومی از سوی برخی افراد حرفه‌ای و یا شرکت‌هایی در استان‌ها هستیم که بدون مجوز سازمان بازار سهام اقدام به پذیره‌نویسی کرده و منافع مردم را به خطر می‌اندازند.

عشقی تاکید کرد: پذیره نویسی عمومی تحت هر عنوانی باید با مجوز سازمان بازار سهام و اوراق بهادار باشد که با توجه به پرونده‌های مختلف در این زمینه، این سازمان از پلیس امنیت مالی درخواست کمک و رسیدگی به این پرونده‌ها را دارد.

توسعه تامین مالی غیر مستقیم

رئیس سازمان بازار سهام و اوراق بهادار بر توسعه تامین مالی غیر مستقیم در سطح بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: یکی از برنامه‌های اصلی و جدی سازمان بازار سهام، این است که با کمک نهادهای مالی تحت نظارت سازمان و بهره‌مندی از ابزارهای مالی جدید و همچنین صندوق‌های تامین مالی، تامین مالی غیر مستقیم در بازار سرمایه را توسعه دهد.

وی، ایجاد بسترهای لازم به منظور مشارکت مردم در پروژه‌های واقعی و یا فعالیت‌های مالی را از دیگر قدامات سازمان بازار سهام برشمرد.

عشقی برخورد قانونی با پذیره‌نویسان متخلف را اقدام مهم دیگر سازمان بازار سهام ذکر کرد و توضیح داد: به منظور ایجاد بستر و فضایی امن برای تامین مالی‌های مردم، با پذیره‌نویسان متخلف برخورد می‌شود تا سهامداران در فضای شفافی تامین مالی کنند.

مستندسازی پرونده‌ها

رئیس سازمان بازار سهام و اوراق بهادار در ادامه صحبت‌های خود به تفاهم‌نامه آموزشی با پلیس اشاره کرد و گفت: پس از دوره آشنایی با مفاهیم و کلیات بازار سرمایه ویژه پلیس امنیت مالی، با تشکیل گروه‌های کوچک و تخصصی، روند همکاری و تعامل سازمان بازار سهام و پلیس ادامه خواهد یافت و امید می‌رود در بحث مستندسازی پرونده‌ها نیز اقدامات قابل توجهی صورت گیرد.

وی بیان کرد: با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه می‌توان تمام اشخاص تحت نظارت شرکت‌های بورسی و نهادهای مالی را که ممکن است پرونده‌هایی داشته باشند بر اساس مستندات به درستی پیگیری کرد. البته ناگفته نماند، برخوردهای تخلفاتی از مجازات‌هایی که در دادگاه اعمال می‌شود، بازدارنده‌تر است.

کاهش فعالیت مجرمانه

عشقی مطرح کرد: در بحث مربوط به تحقیقات مقدماتی و تعقیب متهمان نیز همکاری‌ها باید گسترده‌تر شود و با ساز و کار روان‌تر و فرایند مشخص‌تر، روند همکاری‌ها تسریع یابد.

رئیس سازمان بازار سهام و اوراق بهادار در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که متخلفان احساس کنند که به تخلفات و جرایم موجود در بازار سرمایه رسیدگی می‌شود، فعالیت‌های مجرمانه کاهش می‌یابد و فضای سالم‌تری با همکاری پلیس امنیت مالی در بازار سرمایه ایجاد خواهد شد و مشارکت مردم در تامین مالی‌ها نیز افزایش می‌یابد.


همکاری نزدیک مجموعه پلیس آغاز شده و برخوردهای بسیار جدی با مجرمان صورت گیرد. تاکید بر پیشگیری از تخلفات و اصلاح رویه‌ها و قوانین. مشکلات جرایم و تخلفات در حوزه شرکت‌های بورسی و اعضای هیأت مدیره آن. تکریم سهامداران و انجام برخی وظایف به درستی. فعالیت غیرمجاز برخی نهادهای مالی در استان‌ها و تجاوز به منافع مردم. تاکید بر توسعه تامین مالی غیر مستقیم و مشارکت مردم در پروژه‌های واقعی و فعالیت‌های مالی. قانونی برخورد با پذیره‌نویسان متخلف. مستندسازی پرونده‌ها و اجرای قوانین جدید است. تشدید تحقیقات مقدماتی و تعقیب متهمان درصورت خلاف. کاهش فعالیت مجرمانه و ایجاد فضای سالم در بازار سرمایه. افزایش مشارکت مردم در تامین مالی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *