برآورد اثرات بهداشتی و مالی آلاینده کربن سیاه در شهرهای بزرگ.

برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه در کلانشهرها


با توجه به این گزارش، مشکلات زیست‌محیطی یکی از عوامل تأثیرگذار بر سلامت انسان است و اهمیت زیادی دارد. بنیاد ملی علم ایران به دلیل این اهمیت، طرح‌های پژوهشی در زمینه کاهش مشکلات زیست‌محیطی را حمایت می‌کند. این پژوهش که با همکاری بنیاد ملی علم ایران انجام شده، به برآورد اثرات بهداشتی و مالی آلاینده‌ها کربن سیاه در شهر تهران می‌پردازد. مشکلات زیست‌محیطی سهم قابل‌توجهی در افزایش بیماری‌های غیرواگیر دارد و یک مانع برای پیشرفت است. این پژوهش همچنین به بررسی غلظت و تغییرات زمانی آلاینده‌ها کربن سیاه در تهران، تاثیرات این آلاینده بر صحت و اثرات مالی آن پرداخته است. کمی‌سازی اثرات بهداشتی و مالی مشکلات زیست‌محیطی می‌تواند راهنمای مهمی برای تصمیم‌گیران باشد تا بار بیماری‌های ناشی از مشکلات زیست‌محیطی را برآورد کنند و راهکارهای مؤثرتری برای بهبود این وضعیت ارائه کنند.

به گزارش دیجیاتور به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش بنیان ریاست جمهوری، مشکلات زیست‌محیطی معضلی است که محققان به دنبال بررسی و پیداکردن راهکاری برای کاهش آن هستند و بنیاد ملی علم ایران هم به دلیل اهمیت زیاد این موضوع، از طرح‌های پژوهشی در این زمینه حمایت می‌کند.

محمدصادق حسنوند، عضو هیئت‌علمی موسسه آموزش عالی علوم علوم درمانی تهران که با حمایت بنیاد ملی علم ایران به «برآورد اثرات بهداشتی و مالی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان‌شهر تهران» پرداخته درباره این طرح گفت: مشکلات زیست‌محیطی یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر سلامت انسان است و مهم‌ترین عامل خطر محیطی برای سلامت محسوب می‌شود. مشکلات زیست‌محیطی، تنها یک عامل خطر برای سلامت نیست؛ بلکه یک مانع بزرگ در مسیر پیشرفت هم هست.

وی ادامه داد: مشکلات زیست‌محیطی سهم قابل‌توجهی در افزایش بیماری‌های غیرواگیر دارد و پس از استعمال دخانیات دومین عامل اصلی مرگ‌های ناشی از این بیماری‌ها محسوب می‌شود و با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و مرگ در ارتباط است.

این پژوهشگر در ادامه بیان کرد: در کشورهای در حال‌ توسعه سوخت و خودروهای بی‌کیفیت‌تری در ناوگان شهری وجود دارد به همین علت بررسی غلظت این بخش از ذرات از اهمیت غیرقابل‌انکاری برخوردار است.

حسنوند ادامه داد: برآورد اثرات بهداشتی و مالی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان‌شهر تهران، بررسی تغییرات زمانی ساعتی، روزانه، ماهانه و فصلی غلظت آلاینده کربن سیاه هوای آزاد این شهر و بررسی سهم غلظت آلاینده کربن سیاه از غلظت PM۲.۵ هوای آزاد شهر تهران از اهداف انجام این طرح بوده است. همچنین در این تحقیق مرگ‌های منتسب به آلاینده کربن سیاه و اثرات مالی آلاینده کربن سیاه تهران مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بدون شک، کمی‌سازی اثرات بهداشتی – مالی مربوط به مشکلات زیست‌محیطی یک راهنمای مهم برای تصمیم‌گیران و متولیان عرصه سلامت است تا با استفاده از آن بتوانند بار بیماری‌های ناشی از مشکلات زیست‌محیطی را برآورد کنند. همچنین، تصمیم‌گیران و روابط حکومتی‌گذاران می‌توانند با نتایج این طرح، راهکارهای علمی‌تر و به‌روزتری ارائه کنند و اقدامات مفیدتر و سریع‌تری هم برای بهبود این وضعیت گرفته شود.

حسنوند در پایان خاطرنشان کرد: عدم دسترسی به اطلاعات، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات انجام این طرح بود چرا که فقط در سه ایستگاه در شهر تهران، هوا پالایش می‌شد و دسترسی به داده‌های این سه ایستگاه عملاً ناممکن بود؛ اما سرانجام با تلاش‌های زیاد، توانستیم، این طرح را به نتیجه برسانیم.


مشکلات زیست‌محیطی یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر سلامت انسان است و مهم‌ترین عامل خطر محیطی برای سلامت محسوب می‌شود. مشکلات زیست‌محیطی سهم قابل‌توجهی در افزایش بیماری‌های غیرواگیر دارد و پس از استعمال دخانیات دومین عامل اصلی مرگ‌های ناشی از این بیماری‌ها محسوب می‌شود و با افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن و مرگ در ارتباط است. در کشورهای در حال‌ توسعه سوخت و خودروهای بی‌کیفیت‌تری در ناوگان شهری وجود دارد به همین علت بررسی غلظت این بخش از ذرات از اهمیت غیرقابل‌انکاری برخوردار است. بدون شک، کمی‌سازی اثرات بهداشتی – مالی مربوط به مشکلات زیست‌محیطی یک راهنمای مهم برای تصمیم‌گیران و متولیان عرصه سلامت است تا با استفاده از آن بتوانند بار بیماری‌های ناشی از مشکلات زیست‌محیطی را برآورد کنند. همچنین، تصمیم‌گیران و روابط حکومتی‌گذاران می‌توانند با نتایج این طرح، راهکارهای علمی‌تر و به‌روزتری ارائه کنند و اقدامات مفیدتر و سریع‌تری هم برای بهبود این وضعیت گرفته شود. عدم دسترسی به اطلاعات، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات انجام این طرح بود چرا که فقط در سه ایستگاه در شهر تهران، هوا پالایش می‌شد و دسترسی به داده‌های این سه ایستگاه عملاً ناممکن بود؛ اما سرانجام با تلاش‌های زیاد، توانستیم، این طرح را به نتیجه برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *