بانک‌ها به جای اختصاص تسهیلات مسکن، در بازرگانی فعالیت می‌کنند.

بانک‌ها به جای اعطای تسهیلات مسکن، تجارت می‌کنند


حسن تیزمغز، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور نهضت ملی مسکن، در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور اعلام کرد که وزارت راه و شهرسازی برای کاهش کاذب قیمت مسکن تلاش می‌کند. او به تعداد زیادی از آژانس‌های مسکن بدون مجوز اشاره کرد و اعلام کرد که برای پلمپ این املاک اقداماتی صورت گرفته است. او همچنین بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی در ساخت و ساز مسکن تأکید کرد و از بانک‌ها خواست تا به عنوان بازوی حکومت در این زمینه فعالیت کنند. تیزمغز همچنین به توجه بانک‌ها به امور تجاری بیشتر از مسائل خدماتی اشاره کرد و بر اهمیت تبدیل بانک‌ها به خدماتی تأکید کرد.

حسن تیزمغز مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور نهضت ملی مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی در صدد کاهش کاذب قیمت مسکن است، گفت: این وزارتخانه در ابتدا باید نسبت بر کنترل آژانس‌های مسکن و بنگاه‌های معاملاتی اقدام کند؛ البته تعداد قابل توجهی از املاکی‌ها بدون مجوز در حال فعالیت هستند که در خصوص پلمپ این املاکی طی ماه‌های اخیر اقدام کردیم.

وی در ادامه تاکید کرد: با چندین شرکت خارجی توافقات خوبی در راستای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن داشتیم تا از تکنولوژی جدید بهره‌مند و همچنین ساخت و ساز با سرعت بیشتری همراه شود تا در اولین فرصت موقعیت عرضه واحدهای مسکونی در بازار مسکن ایجاد شود.

این مسؤول مشارکت بخش‌های خصوصی در ساخت و ساز مسکن را اساسی دانست و گفت: حکومت باید مشارکت بخش خصوص در ساخت و ساز مسکن را توسعه و تقویت کند؛ زیرا وزارتخانه راه و شهرسازی نقش تأمین زمین را می‌تواند ایفا کند در مقابل شرکت‌های خصوص ساخت واحدهای مسکونی را به عهده بگیرند و در نهایت دستمزد خودشان را این واحدها تهیه کنند.

وی افزود: استفاده از شرکت‌های خصوصی در این حوزه موجب می‌شود تا مستأجران با سرعت بیشتری صاحب خانه شوند و نحوه تأمین دستمزد شرکت‌های خارجی بر پایه تهاتر منابع هیدروکربن خواهد بود. قطعاً ساخت و ساز و ساخت مسکن سازی یک پروژه کلان است و نباید گردن حکومت انداخت و همه باید در انجام این کلان پروژه همکاری‌های لازم را نیز داشته باشند.

تیزمغز خاطرنشان کرد: در بخش تقاضا و عرضه حوزه مسکن مشکلی نداریم و بخش خصوصی توانمندی قابل توجهی در ساخت مسکن دارد. اولین نکته این است که باید همرسانی داشته باشیم. البته در حوزه تأمین زمین برای واحدهای نهضت ملی با وزارتخانه جهاد زراعت و اکوسیستم مواجه هستیم که باید برای این مسئله و تغییر کاربری زمین‌ها تصمیمات جدی داشته باشیم.

وی در خصوص عدم همکاری بانک‌ها، افزود: همکاری بانک‌ها با طرح نهضت ملی مسکن چندان مناسب نیست. بانک‌ها باید به عنوان بازوی حکومت در راستای ساخت و ساز مسکن قدم بردارد که امروز چنین نیست و بانک‌ها در حال رقابت با بخش خصوصی هستند. واحدهای مسکونی بانک‌ها در بازار با قیمت‌های هیجانی در حال فروش است که این روند نشان دهند بازرگانی و سوداگری بانک‌ها است. باید واحدهای مسکونی که در دست بانک‌هاست از آنها گرفته شود و توسط حکومت عرضه بازار مسکن شود.

تیزمغز با اشاره بر اینکه بانک‌ها باید از حالت تجاری به خدماتی تبدیل شوند، گفت: در تمام کشورها بانک‌ها با حداقل بهره به حکومت و بخش خصوصی کمک می‌کنند که متأسفانه این روند در ایران بالعکس است و بانک‌ها حتی اگر وام دهند با بهره بالا این وام را از متقاضیان دریافت می‌کنند که البته از لحاظ شرعی هم بی مشکل نیست.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور نهضت ملی مسکن تاکید کرد: یکی از دلایلی که بانک‌ها را موظف به پرداخت وام می‌کند، اختیار مجوز حواله‌های نفتی است. برخی از بانک‌ها مجوز فروش خارجی منابع هیدروکربن دارند که می‌توانند از همین مابه‌التفاوت سود وام خود را جایگزین کنند.


مشکلات در تأمین زمین برای نهضت ملی مسکن و عدم همکاری بانک‌ها در ارائه وام‌های مناسب برای این طرح، نیازمند راه‌حل‌های موثر و دولتی هستند؛ همچنین مشارکت بخش خصوصی در ساخت و ساز مسکن و توسعه این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *