بازدهی بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲ چقدر بود؟

بازدهی بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲ چقدر بود؟


در سال ۱۴۰۲، بازارهای مختلف از جمله بازار سرمایه، بازار ارز، بازار طلا، بازار مسکن و بازار بیت کوین تحولات مختلفی را تجربه کردند. در ابتدای سال، بازار سهام به رشد و استقرار خود پر انرژی بود، اما در ادامه‌ی سال با ریزش قیمت ها و بخصوص با افزایش قیمت دلار، نسبت به ابتدای سال کاهشی شدید را تجربه کرد. قیمت ارز نیز با افزایش ۱۹ درصدی، بعد از محدودیت‌های بین‌المللی افزایش چشمگیری داشته است. همچنین، قیمت طلا با رشد ۲۳ درصدی و قیمت مسکن با افزایش ۱۳ درصدی، تحولات مهمی را نشان دادند. بیت کوین نیز با جهش ۱۴۵ درصدی، معده ای جدید از رشد را تجربه کرد و بیشترین بازدهی را در این سال داشت.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲ رشد را تجربه کردند در این مطلب به صورت مختصر وضعیت بازارها در ابتدای سال ۱۴۰۲ تا انتهای سال را بررسی می‌کنیم:

بازار سرمایه

بازار سرمایه در ابتدای سال ۱۴۰۲ در جایگاه ۲ میلیون و ۸۹ هزار واحد قرار داشت، بازار سهام در ابتدای سال ۱۴۰۲ وضعیت مثبتی را تجربه کرده و با افزایش انتظارات مثبت و خبرهای مثبت در بازار سهام، بسیاری از فعالان بازار سرمایه از فتح قله ۳ میلیون واحدی در بهار ۱۴۰۲ سخن می‌گفتند، اما استراتژی حکومت در سال ۱۴۰۲ رشد بازار سهام نبود.

به یک باره در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ صف‌های خرید تبدیل به صف‌های فروش شده و ریزش فرسایشی و بیش از ۱۰ ماه بازار سهام آغاز شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار سهام در انتهای سال در جایگاه ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار واحد قرار دارد که نشان می‌دهد بازار سهام رشد ۳.۵ درصدی را تجربه کرده است.

دلار

بازار ارز در سال ۱۴۰۲ وضعیت صعودی را تجربه کرد، فروردین ماه سال ۱۴۰۲ قیمت دلار در محدوده ۴۹,۸۰۰ تومان قرار داشت که در شرایط فعلی در محدوده ۵۹,۸۷۰ تومان قرار دارد که رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

نهاد مالی در سال ۱۴۰۲ با روابط حکومتی‌های مختلف پولی – مالی، ارزی سعی کرد که قیمت دلار را کنترل کند، آخرین اقدام نهاد مالی در سال ۱۴۰۲ انتشار اوراق سپرده ۳۰ درصدی بود.

طلا

طلا در ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت ۲میلیون و ۵۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در انتهای سال ۱۴۰۲ به قیمت ۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان رسیده است، طلا رشد ۲۳ درصدی را در طول سال ۱۴۰۲ تجربه کرده است. این بازدهی به علت افزایش قیمت دلار در بازار داخلی ایران و افزایش قیمت انس طلای جهانی رقم خورد و باعث شد بازدهی طلا از دلار بیشتر شود.

مسکن

قیمت مسکن به علت حباب انباشته سنگین و کم بودن قدرت خرید توسط مردم مثل همیشه تابع افزایش قیمت دلار نبوده و کمتر از دلار رشد کرده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن در تهران در ابتدای سال ۱۴۰۲ هر متری ۷۱.۲۹۹.۰۰۰ تومان بوده که با افزایش ۱۳ درصدی به ۸۰ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان رسیده است.

بیت کوین

بیت کوین و رمزارزها در سال ۱۴۰۲ همگان را غافلگیر کرد، ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت بیت کوین به ۲۷ هزار و ۸۹۳ دلار رسیده بود اما در انتهای سال با جهشی ۱۴۵ درصدی به ۶۸ هزار و ۴۱۰ هزار واحد رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیت کوین و رمزارزهای دیگر بیشترین بازدهی را در سال ۱۴۰۲ داشته اند، بیت کوین بیش از ۲ سال در کانال ۲۰ تا ۴۰ هزار واحدی نوسان کرده و به یک باره با جهش فوق العاده همه را غافلگیر کرد.


– رشد بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲
– پایان بازدهی بازار سهام با رشد ۳.۵ درصد در سال
– رشد ۱۹ درصدی قیمت دلار در سال ۱۴۰۲
– افزایش قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ به قیمت ۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان
– افزایش ۱۳ درصدی قیمت مسکن در تهران
– رشد ۱۴۵ درصدی قیمت بیت کوین در سال ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *