اینتل برای ساخت چیپی یک تریلیون ترانزیستور استفاده میکند.

اینتل تراشه ای با یک هزار میلیارد ترانزیستور می سازد


شرکت اینتل در حال تلاش برای پیشرفت مقررات مور است که بر اساس آن تعداد ترانزیستورهای تراشه ها باید هر سال دو برابر شود، اما به دلیل کاهش نرخ ۲ برابرسازی تراشیستورها، این روند به سه سال رسیده است. با این حال، مدیران اینتل قصد دارند تا سال ۲۰۳۱ میلادی مقررات مور را پشت سر بگذارند و از تکنولوژی های پیشرفته‌ای مانند تراشه‌های ۲ نانومتری استفاده کنند. همچنین، استفاده از خدمات شرکت‌های دیگر مانند تایوان سل برای ارائه تراشه های جدید اینتل نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در نهایت، اینتل تصمیم دارد که بسته بندی های پیشرفته تر و فناوری ساخت و ساز ۳ نانومتری را به کار گیرد، اما این پیشرفت ها با هزینه های بالایی همراه است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از گیزموچاینا، طبق مقررات مور که اینتل و Fairchild Semiconductor ابداع کرده اند، تعداد ترانزیستورهای تراشه ها باید هر سال ۲ برابر شود اما این روند طی گذر زمان بدتر و نرخ ۲ برابر سازی ترانزیستورها کندتر شد و به ۳ سال رسید.

اما پت گلسینگر مدیر ارشد اجرایی اینتل تایید کرد این شرکت تا ۲۰۳۱ میلادی مقررات مور را پشت سر می گذارد. او همچنین درباره فراتر بردن کانسپت مقررات مور یا مقررات مور۲.۰ برای افزایش تعداد ترانزیستورها نیز صحبت کرد.

TSMC و یک شرکت کره ای نقشی استثنایی در ارائه تراشه های جدید اینتل براساس گره های ۲ نانومتری داشتند. حتی کوالکام نیز از سرویس های این شرکت ها استفاده کرد.

گلسینگر در سخنان خود گفت: تصور می کنم ما مرگ مقررات مور را تا ۳ یا ۴ دهه دیگر اعلام کنیم. هرچند این امر احتمالا واقعی باشد اما دیگر در دوران طلایی مقررات مور به سر نمی بریم و اوضاع تغییر کرده است. تعداد دو برابر سازی تراشه ها تقریبا هر ۳ سال یکبار اتفاق می افتد و ما نیز شاهد کاهش روند بوده ایم.

اینتل پس از دستیابی به این پیشرفت ها می تواند تا ۲۰۳۰ میلادی به یک هزار میلیارد ترانزیستور در یک تراشه دست یابد.

این نخستین باری نیست که برخی مقامات اینتل ادعای چنین تحول بزرگی را مطرح می کنند. آن کلهر نایب رییس و مدیر عامل تکنولوژی دولوپمنت اینتل نیز اعلام کرده بود مقررات مور در حال پیشرفت است و مقیاس بندی های سنتی نیز کندتر می شوند.

این شرکت تصمیم دارد بسته بندی را پیشرفته تر کند و از فناوری های ساخت و ساز ۳ نانومتری نیز استفاده کند. با این وجود چنین پیشرفت هایی هزینه های بالایی دارند. گلسینگر در این باره می گوید: ۷یا ۸ سال قبل یک کارخانه مدرن با ۱۰ میلیارد دلار ساخته می شد، اکنون این امر ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد.


تعداد تراشیستورها در تراشه‌ها هر سال دو برابر می‌شود، اما در عمل این روند کندتر شده و به سه سال دست پیدا می‌کند. پت گلسینگر مدیر ارشد اجرایی اینتل تایید کرده که این شرکت مقررات مور را تا سال ۲۰۳۱ پشت سر می‌گذارد و درباره افزایش تعداد تراشیستورها نیز اظهار نظر کرده است. TSMC و یک شرکت کره‌ای در ساخت و ساز تراشه‌های جدید اینتل نقشی اسثنایی داشتند. گلسینگر معتقد است که مقررات مور تا سال‌های دهه‌ی ۳۰ یا ۴۰ اعلام مرگ خود را خواهد کرد و تعداد دو برابر سازی تراشه‌ها در هر سه سال یکبار رخ می‌دهد. اینتل پس از دستیابی به پیشرفت‌های خود می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ به یک هزار میلیارد تراشیستور در یک تراشه دست یابد. این شرکت قصد دارد بسته‌بندی را پیشرفته‌تر کند و از فناوری‌های ساخت و ساز ۳ نانومتری نیز استفاده کند، اما این پیشرفت‌ها هزینه‌های بالایی دارند. آن کلهر نایب رییس و مدیر عامل تکنولوژی دولوپمنت اینتل نیز اعلام کرده بود که مقررات مور در حال پیشرفت است و مقیاس بندی‌های سنتی کندتر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *