در آذرماه سال ۱۴۰۲، ایران بیش از ۵۳۰ بار زمین لرزه کرد.

ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید


در آذرماه ۱۴۰۲، بنا به گزارش شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک موسسه آموزش عالی تهران، ۵۳۶ زمین‌لرزه در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده است. این زمین‌لرزه‌ها توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. از این تعداد، ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور ثبت شدند، که بزرگ‌ترین آن‌ها زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۴.۵ در حوالی لوندویل استان گیلان بود. همچنین، استان خراسان‌رضوی با ۵۵ زمین‌لرزه بالاترین آمار ثبت شده را داشته است. استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و چهارمحال بختیاری نیز معدل بالایی از زمین‌لرزه‌ها را ثبت کرده‌اند. همچنین در استان تهران، ۷ زمین‌لرزه ثبت شده است که بزرگ‌ترین آن با بزرگی ۲.۴ در جوادآباد بوده است. این آمار زمین‌لرزه‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر بررسی شده است.

به گزارش دیجیاتور، براساس گزارش شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک موسسه آموزش عالی تهران، در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۶ زمین‌لرزه را ثبت کردند.

این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در مطالعات تاریخی ۲۳ آذر در حوالی لوندویل استان گیلان بوده است.

شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲

به لحاظ آماری ۴۸۵ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۴۳ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، و تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان خراسان‌رضوی با ۵۵ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در آذرماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و چهارمحال بختیاری به ترتیب با ۴۸ و ۴۳ زمین‌لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در آذرماه امسال ۷ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۴ در مقیاس امواج درونی زمین در جوادآباد بوده‌است.

ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید

نقشه رومرکز زمین‌لرزه‌های ایران و نواحی مجاور در آذرماه ۱۴۰۲

ایران در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۵۳۰ بار لرزید
آمار زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و میانگین ماهانه ۱۰ سال اخیر

جدول ۱. آمار زمین‌لرزه‌های کشور در آذرماه ۱۴۰۲ به تفکیک استان‌ها


در آذرماه ۱۴۰۲، مرکز لرزه‌نگاری کشوری با استفاده از شبکه‌های لرزه‌نگاری خود، ۵۳۶ زمین‌لرزه را ثبت کرد. این زمین‌لرزه‌ها در نقاط مختلف ایران و نواحی مرزی روی داده‌اند. از این تعداد، ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰، داخل کشور ثبت شده‌اند. بزرگترین زمین‌لرزه با بزرگی ۴.۵ در امواج درونی زمین در مطالعات تاریخی ۲۳ آذر در استان گیلان رخ داد. استان خراسان‌رضوی با ۵۵ زمین‌لرزه بالاترین تعداد را در آذرماه ۱۴۰۲ داشته و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و چهارمحال و بختیاری با ۴۸ و ۴۳ زمین‌لرزه دیگر قرار دارند. همچنین، مرکز لرزه‌نگاری کشوری ۷ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است. بزرگترین زمین‌لرزه در این استان بزرگی ۲.۴ را در جوادآباد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *