اپل از خسارت چند صد میلیونی فروش اپل واچ نجات یافت

اپل از خسارت چند صد میلیونی فروش اپل واچ نجات یافت


فروش ساعت های هوشمند اپل در آمریکا به دلیل نقض حق امتیاز اختراع شرکت ماسیمو ممنوع شده بود. شرکت ماسیمو با ثبت درخواستی اضطراری از دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا خواست تا رای کمیسیون بازرگانی بین المللی آمریکا (ITC) را متوقف کند. ITC اعلام کرده بود اپل با نصب ویژگی سنجش اکسیژن خون در ساعت های هوشمند خود حق امتیاز اختراع شرکت ماسیمو را نقض کرده است. استورات کول، مدیر بخش دانش مالی کلان در موسسه اکوییتی کپیتال، اظهار کرد اپل به راحتی می تواند نرم افزار رصد خون مخصوص خود را توسعه دهد اما مشکل بزرگتر آن است که این شکایت به شهرت اپل ضربه می زند و نشانگر آن است که این شرکت به جای توسعه فناوری ها، آنها را از رقبایش سرقت می کند. در دادگاه تجدید نظر اعلام شده بود که ممنوعیت بازرگانی بین‌الملل و فروش اپل متوقف می شود تا درخواست اپل برای توقف طولانی مدت رای در طول فرآیند تجدیدنظر مورد بررسی قرار گیرد. اپل از هفته گذشته فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ را در آمریکا متوقف کرده بود.

به گزارش دیجیاتور به نقل از رویترز، فروش ساعت های هوشمند اپل به دلیل نقض حق امتیاز اختراع شرکت ماسیمو در آمریکا ممنوع شده بود.

این شرکت فناوری آمریکایی با ثبت درخواستی اضطراری از دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا خواست تا رای کمیسیون بازرگانی بین المللی آمریکا (ITC) را متوقف کند. ITC اعلام کرده بود اپل با نصب ویژگی سنجش اکسیژن خون در ساعت های هوشمند خود حق امتیاز اختراع شرکت ماسیمو را نقض کرده است.

به گفته تحلیلگران اجرای تصمیم نهایی این کمیسیون چند صدمیلیون دلار به اپل خسارت می زد و احتمالا شرکت را وادار به تسویه با ماسیمو یا نوعی یافتن نوعی راه حل فناورانه می کرد. اما اکنون هرگونه خسارت مالی به اپل در نتیجه شکایت احتمالا اندک خواهد بود.

پس از لغو دستور ممنوعیت بازرگانی بین‌الملل اپل واچ های مجهز به فناوری مورد بحث، ارزش سهام شرکت ماسیمو ۴ درصد کاهش یافت اما بهای سهام اپل به طور کلی تغییری نکرد.

ITC بازرگانی بین‌الملل و فروش اپل واچ هایی مجهز به فناوری خوانش سطح اکسیژن خون را ممنوع کرده بود. این فناوری از سری ۶ اپل واچ که در ۲۰۲۰ میلادی عرضه شده بود تاکنون در ساعت های هوشمند شرکت به کار می رفت.

شرکت ماسیمو اپل را متهم کرده بود با استخدام کارمندانش، فناوری پالس اکسیمتر را سرقت کرده و در ساعت های هوشمند خود به کار برده است. اپل نیز در مقابل از ماسیمو شکایت کرده بود.

استورات کول مدیر بخش دانش مالی کلان در موسسه اکوییتی کپیتال دراین باره می گوید: اپل به راحتی می تواند نرم افزار رصد خون مخصوص خود را توسعه دهد. فقط به اندکی زمان نیاز است. هزینه های توسعه نرم افزار برای شرکتی به ثروتمندی اپل چالش به حساب نمی آید. اما مشکل بزرگتر آن است که چنین شکایتی به شهرت اپل ضربه می زند و نشانگر آن است که این شرکت به جای توسعه فناوری ها، آنها را از رقبایش سرقت می کند.

وی اضافه کرد: دلیل مقابله اپل با این شکایت ، فقط یک نرم افزار خاص رصد اکسیژن خون نیست، بلکه تاثیرات آن بر گجت های پوشیدنی رصد سلامت آتی این شرکت است.

دادگاه تجدید نظر در رای خود اعلام کرده بود ممنوعیت بازرگانی بین‌الملل و فروش اپل متوقف می شود تا درخواست اپل برای توقف طولانی‌مدت رای در طول فرآیند تجدیدنظر مورد بررسی قرار گیرد. دادگاه تا 10 ژانویه به ITC فرصت داد تا به درخواست اپل پاسخ دهد.

این درحالی است که حکومت جو بایدن نیز از وتو کردن ممنوعیت مذکور در روز سه شنبه سرباز زد و اجازه داد رای ITC اجرا شود. در همان روز اپل خواستار توقف کوتاه مدت این ممنوعیت شد.

این شرکت اعلام کرد مشغول بررسی طیفی از گزینه های حقوقی و فنی است. اپل از هفته گذشته و به دلیل تصمیم ITC فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ را در وب سایت و فروشگاه های فیزیکی خود در آمریکا را متوقف کرده بود. البته این گجت های پوشیدنی در آمازون، بست بای، کاست کو و والمارت همچنان فروخته می شدند.


بنا به تصمیم دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا، ممنوعیت فروش ساعت های هوشمند اپل به دلیل نقض حق امتیاز اختراع شرکت ماسیمو لغو شد. تصمیم این دادگاه باعث کاهش خسارت مالی به اپل ناشی از شکایت شرکت ماسیمو می‌شود. ارزش سهام شرکت ماسیمو به دلیل لغو ممنوعیت بازرگانی بین‌الملل اپل واچ های مجهز به فناوری مورد بحث، ۴ درصد کاهش یافت. شرکت ماسیمو در مورد سرقت فناوری پالس اکسیمتر از سوی اپل شکایت کرده بود. این ماجرا باعث ضربه به شهرت اپل شده و نشان می‌دهد که این شرکت به جای توسعه فناوری ها، آنها را از رقبایش سرقت می‌کند. تصمیم اپل بررسی گزینه های حقوقی و فنی را در پی دارد. این امر باعث متوقف شدن فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ در وب سایت و فروشگاه های فیزیکی اپل در آمریکا شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *