افزایش ۳۷ درصدی ترانزیت کشور در نه ماه اول سال‌جاری

افزایش ۳۷ درصدی ترانزیت کشور در ۹ ماه نخست سال‌جاری


در این متن، شهریار افندی زاده، معاون ترانزیت وزیر راه و شهرسازی، درباره افزایش ترانزیت کالا در ایران اطلاعاتی ارائه می‌دهد. بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، در ۹ ماه نخست امسال، ۱۱ میلیون و ۷۳ هزار و ۸۶۲ تن کالا از کشور ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۷ درصد افزایش داشته است. همچنین، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی نیز افزایش ۷۷.۲۳ و ۲۴.۱ درصدی داشته و حمل‌ونقل بزرگراه‌ای و ریلی نیز رشد ۳۹.۲۷ و ۵.۳۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. رشد ترانزیتی کالاهای غیرنفتی نیز ۱۰.۱ درصد است. افندی زاده بیان می‌کند که حکومت سیزدهم در این زمینه دستاوردهای مهمی داشته است و امیدوار است که با اقدامات برنامه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در سطح ملی، ترانزیت در سال‌های آتی نیز بهبود یابد.

به گزارش دیجیاتور، شهریار افندی زاده معاون ترانزیت وزیر راه و شهرسازی، گفت: بر اساس آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی، در ۹ ماه نخست امسال مجموعاً ۱۱ میلیون و ۷۳ هزار و ۸۶۲ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به‌مدت مشابه سال قبل، ۳۷ درصد افزایش داشته است.

افندی زاده ادامه داد: همچنین در این مدت ۹ ماه، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی به‌ترتیب با عملکرد ۳ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۱۸۱ تن و ۷ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۶۸۱ تن، افزایش ۷۷.۲۳ و ۲۴.۱ درصدی را نسبت به ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۱ رقم زده‌است. از مجموع عملکرد فوق، سهم حمل‌ونقل بزرگراه‌ای و ریلی به‌ترتیب برابر با ۹ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۸۶۲ تن و یک میلیون و ۱۱۳ هزار تن است که در بخش‌های بزرگراه‌ای و ریلی، به‌ترتیب رشد ۳۹.۲۷ درصدی و ۵.۳۷ درصدی نسبت به‌مدت مشابه سال قبل محقق شده‌است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در آذر ماه سال جاری و با عملکرد جهش‌گونه ترانزیت به میزان یک میلیون و ۶۰۷ هزار تن، رشد نقطه به نقطه ۹۳.۴۸ درصدی نسبت به آذر سال قبل ثبت شده‌است. در این ماه، ترانزیت بزرگراه‌ای کالاهای نفتی و غیرنفتی به‌ترتیب با عملکرد ۵۶۰ هزار و ۲۴۴ تن و ۸۷۹ هزار و ۷۵۶ تن و ترانزیت ریلی مجموع کالاهای نفتی و غیرنفتی با عملکرد ۱۶۷ هزار تن است.

رشد ترانزیتی ۱۰.۱ درصدی کالاهای غیرنفتی

افندی‌زاده تأکید کرد: دستاوردهای ترانزیتی کشور و ثبت رکوردهای امیدوارکننده و بعضاً جهشی در حکومت سیزدهم به‌ویژه در سال‌جاری، در صورت مقایسه آماری با عملکردهای مشابه در بیش از یک دهه گذشته، به‌نحو شفاف‌تری قابل بیان است. از جمله اینکه، بر اساس داده‌های آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی و برگرفته از سامانه‌های آماری و عملکرد سازمان راهداری و حمل‌ونقل بزرگراه‌ای و شرکت خطوط ریلی جمهوری اسلامی ایران، میانگین عملکرد سالانه مجموع ترانزیت بزرگراه‌ای و ریلی کشور در ۱۲ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ حدود ۱۰.۳۴ میلیون تن بوده که در ۹ ماه نخست سال‌جاری، ترانزیت به میزان ۷.۱ درصد بیش از میانگین عملکرد سالانه ۱۲ سال گذشته بوده است. همچنین، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی در ۹ ماه نخست سال جاری، به‌ترتیب حدود ۲.۲ درصد و ۱۰.۱ درصد بیش از میانگین عملکرد سالانه ۱۲ سال گذشته بوده است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: تثبیت روند افزایشی عملکرد ترانزیت طی دو سال گذشته شرایط لازم و مساعد را برای جهش ترانزیت کشور در سال‌های پیش رو به‌ویژه در سال‌های برنامه هفتم توسعه کشور فراهم کرده که با توجه به اقدامات و برنامه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مد نظر در سطح ملّی و با محوریت وزارت راه و شهرسازی در چارچوب این برنامه، انتظار می‌رود در سال‌های آتی جهش این عملکرد را با توجه به ظرفیت‌های بالقوه ترانزیتی کشور شاهد باشیم.


مجموع کالاهای ترانزیت شده از کشور در ۹ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد افزایش داشته است. در این مدت ۹ ماه، ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی نسبت به ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۱ به‌ترتیب ۷۷.۲۳ و ۲۴.۱ درصد افزایش داشته است. در آذر ماه سال جاری هم رشد نقطه به نقطه ترانزیت نسبت به آذر سال قبل ۹۳.۴۸ درصد بوده است. رشد ترانزیتی کالاهای غیرنفتی نیز ۱۰.۱ درصد است. ترانزیت بزرگراه‌ای کالاهای نفتی و غیرنفتی در ۹ ماه نخست سال جاری به‌ترتیب ۵۶۰ هزار و ۲۴۴ تن و ۸۷۹ هزار و ۷۵۶ تن بوده است. همچنین، ترانزیت کشور در سال‌های پیش رو با توجه به ظرفیت‌های بالقوه ترانزیتی شاهد جهش عملکردی در زمینه ترانزیت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *