افزایش ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی از طریق استفاده از “اینورتر” ساخت ایران

افزایش ظرفیت‌ نیروگاه‌های خورشیدی با «اینورتر» ایران ساخت


متن فوق خبری درباره استفاده از منابع انرژی نو پاک و تجدیدپذیر در کشورهای پیشرفته و حتی درحال توسعه دنیا و همچنین ساخت و ساز و استفاده از اینورترهای خورشیدی در ایران است که توضیحات در مورد ساخت و ساز داخلی و رقابت با شرکت‌های چینی را نیز شامل می‌شود.

به گزارش دیجیاتور به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش بنیان ریاست جمهوری، از زمان تحول اساسی صنعتی، انرژی جهان کاملا وابسته به سوخت‌های فسیلی شد و همین موضوع امروزه دردسر بزرگی برای بشریت یعنی گرمایش جهانی و گرمایش جهانی ایجاد کرده است تا جایی که حالا بسیاری از کشورهای پیشرفته و حتی درحال توسعه دنیا برنامه‌های گسترده‌ای برای حذف سوخت‌های فسیلی و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در دستور کار قرار داده‌اند.

در ایران آنچه از آمار موجود می‌توان فهمید این است که استفاده از سوخت‌های فسیلی برای ساخت و ساز انرژی همچنان با شیبی تند رو به افزایش و سهم انرژی‌های پاک بسیار ناچیز است.

شرکت فناوری طراحی توان‌پژوهان پاسارگاد، شرکتی دانش‌بنیان فعال در حوزه تجهیزات الکترونیک است که اینورترهای خورشیدی متصل به شبکه ساخت و ساز می‌کند. کار این محصول تبدیل برق ساخت و ساز شده در پنل‌های خورشیدی به توان قابل استفاده در برق شهری است و در واقع این‌گونه به کمک شبکه برق شهری می‌آید.

احمد نیک‌روش، مدیرعامل این شرکت به پیشران می‌گوید: دستگاه تولیدی ما به لحاظ فناوری کاملا بومی‌سازی شده و صددرصد ساخت و ساز داخل است. از ویژگی‌های مهم این دستگاه سازگاری با شرایط اقلیمی ایران است که می‌تواند درشرایط تغییرات منابع آبی و هوایی شدید برخی از مناطق ایران عملکرد کاملا قابل‌قبولی ارائه کند.

تنوع این محصول در بازار کشور زیاد است به‌خصوص این‌که شرکت‌های چینی در بازار ایران بسیار فعال هستند.

نیک‌روش توضیح می‌دهد: رقابت با چینی‌ها به لحاظ قیمت کار ساده‌ای نیست. تیراژ ساخت و ساز برخی شرکت‌های چینی تا پنج‌ میلیون دستگاه در سال است. یک شرکت ایرانی اگر بخواهد با تیراژ هزار دستگاه در سال با این شرکت‌ها رقابت کند، هیچ شانسی ندارد مگر این‌که مورد حمایت قرار بگیرد.

وی با اشاره به این‌که ایران کشوری با ظرفیت بسیار بالا برای ساخت و ساز انرژی از نیروگاه‌های خورشیدی است، خاطرنشان می‌کند: اکنون که کشور در بحران جدی انرژی است تازه به‌دنبال تعرفه هستیم و وقتی صحبت از تعرفه حمایتی می‌شود، می‌گویند ساخت و ساز ما کفاف داخل را نمی‌دهد. همیشه خیلی دیر از خواب بیدار می‌شویم و وقتی بیدار می‌شویم خیلی عجله داریم؛ برای همین بازار را به شرکت‌های چینی واگذار می‌کنیم.


تحولات جهان امروزه زمانی که حذف سوخت‌های فسیلی و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در دستور کار قرار دارد، به خوبی قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *