افزایش دما باعث افزایش مصرف گاز می‌شود!

افزایش دما مصرف گاز را بالا برد!


سعید عقلی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز، در مصاحبه‌ای با خبرنگار دیجیاتور درباره افزایش مصرف گاز در سال جاری و تدابیری که در نظر گرفته شده است، صحبت کرد. به گفته وی، مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده به ۵۵۰ میلیون متر مکعب رسیده است و با توجه به افزایش سه درجه‌ای دما در سال جاری، مصرف گاز باید تغییر چشمگیری داشته باشد. او به این موضوع اشاره کرد که عامل اصلی این افزایش مصرف، نه تنها افزایش دما است، بلکه بخش تجاری و صنایع غیر عمده نیز نقش مهمی در این بخش دارند. عقلی با بیان اینکه در بخش تجاری از سیستم‌های گرمایشی در فضاهای خالی استفاده می‌شود، از اعمال تشویق برای کاهش مصرف گاز در این بخش خبر داد. وی همچنین از تدابیر ویژه برای بخش تجاری صحبت کرد و گفت که برای مصرف غیر مجاز مانند گرم کردن فضاهای باز از قشر مرفه جامعه، قبوض توجهی دریافت می‌شود. عقلی همچنین به قطعی گاز در ویلاهای خالی از سکنه اشاره کرد و گفت که در این خانه‌ها سیستم گرمایشی خاموش باید باشد و نشانگر خالی بودن آن ویلا است. در پایان، وی افزایش مصرف گاز تحویلی به صنایع و نیروگاه‌ها را نیز اعلام کرد.

سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در گفت‌وگو با خبر نگار مهر با اشاره به مصرف بالای گاز در سال جاری با وجود افزایش سه درجه‌ای دما اظهار داشت: مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده به ۵۵۰ میلیون متر مکعب رسیده است که با توجه به افزایش سه درجه‌ای دما که در سال جاری داریم مصرف گاز باید تغییر چشمگیری داشته باشد در حالی که این گونه نیست.

وی ادامه داد: البته تنها عامل این افزایش مصرف نیست زیرا بخش تجاری و غیر عمده هم سهم قابل توجهی در این بخش دارند. متأسفانه شاهدیم که در بخش تجاری از سیستم‌های گرمایشی برای فضاهای خالی استفاده می‌شود.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز با اشاره به اعمال تشویق از ۱۵ آذر تا پایان فصل سر سال خاطر نشان کرد: تشویق‌های ویژه ای در نظر گرفتیم که از ۱۵ آذر تا پایان فصل سرد اجرایی می‌شود. این تشویقی‌ها مضاف بر اینکه پلکان اول تا سوم در نظر گرفته شده است پلکان‌های چهارم تا هشتم نیز با کاهش ۱۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته جدا از اینکه یارانه مناسبی به آنها تخصیص داده می‌شود و قبوض مجانی دریافت می‌کنند پاداش‌های ویژه ای وجود دارد که قصد داریم آن را نقدی پرداخت کنیم و در صورتی که مشکل قانونی آن برطرف شود اعمال می‌شود.

عقلی اضافه کرد: همچنین تدابیر ویژه ای برای بخش تجاری در نظر گرفتیم مانند بخش خانگی که بالاتر از الگوی مصرف داشته باشند به زودی عملیاتی می‌شود، با تدابیر ویژه در بخش تجاری مصارف غیر مجاز مانند گرم کردن فضاهای باز که از قشر مرفه جامعه هستند قبوض توجهی هستند دریافت می‌کنند.

وی در رابطه با قطعی گاز ویلاهای خالی از سکنه خاطر نشان کرد: ویلاهای خالی از سکنه ویلاهای هستند که آخر هفته‌ها برای تفریح به ویلای خود می‌روند و در این مدت باید سیستم گرمایشی به خصوص بخاری‌ها خاموش باشند زیرا در هیچ کجای جهان گاز برای فضای خالی استفاده نمی‌شود. برای شناسایی این خانه‌ها زمانی که کنتور گاز مصرف را نشان می‌دهد و کنتور منابع آبی بدون مصرف است نشانگر خالی بودن آن ویلا است و حتی با مراجعه فیزیکی این امر قابل شناسایی و انجام است.

وی در خاتمه اضافه کرد: در ۹ ماهه سال جاری گاز تحویلی به صنایع ۶ درصد و به نیروگاه‌ها ۱۳ درصد فزایش داشته است. همچنین در حال حاضر ۶۰ درصد از نیروگاه‌ها از سوخت گاز استفاده می‌کنند.


افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده
تغییر چشمگیر در مصرف گاز به دلیل افزایش سه درجه‌ای دما
سیستم‌های گرمایشی در بخش تجاری برای فضاهای خالی استفاده می‌شود
تشویق‌های ویژه اجرایی از مطالعات تاریخی ۱۵ آذر تا پایان فصل سرد
کاهش ۱۰ تا ۳۵ درصد در پلکان‌های چهارم تا هشتم نسبت به سال گذشته
اختصاص یارانه مناسب و قبوض مجانی در پاداش‌های ویژه
تدابیر ویژه برای بخش تجاری
مصارف غیر مجاز در بخش تجاری
قطع گاز در ویلاهای خالی از سکنه
سیستم گرمایشی خاموش در ویلاهای خالی از سکنه
زیادترین استفاده از گاز در صنایع و نیروگاه‌ها
استفاده از سوخت گاز در ۶۰ درصد از نیروگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *