اختصاص بیش از ۲۹۰ هزار هکتار زمین برای کشت چوب در خوزستان

اختصاص بالغ بر ۲۹۰ هزار هکتار زمین برای زراعت چوب در خوزستان


طرح زراعت چوب در خوزستان به منظور اشتغالزایی و تأمین مواد اولیه لازم برای تولیدی چوب و محصولات مرتبط، با احداث کارخانه‌های چوب و ساخت و ساز انواع محصولات در این استان اجرا می‌شود. در این طرح بیش از ۲۹۰ هزار هکتار زمین درجه ۳ و ۴، که برای زراعت به کار نمی‌رود، به عنوان زمین‌های منابع ملی در نظر گرفته شده و همه تأمین‌های آبی لازم برای آن صورت گرفته است. هدف اصلی از این طرح، ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های زراعت و توسعه این تولیدی است. همچنین صنایع دیگری نیز از این طریق مشتق می‌شوند که می‌توان از محصولات آنها استفاده کرد. درخت اکالیپتوس، به عنوان درختی که علاوه بر ایجاد چوب، اسانس نیز دارد، در این طرح توجه بیشتری پیدا کرده است. از طرفی مالی نیز این طرح مزیت دارد و با درآمدی بین ۱.۵ تا ۴ میلیارد تومان از هر هکتار زمین، می‌تواند تعالی تولیدی را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، محمد راضی جلالی ظهر یکشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب در خوزستان اظهار کرد: بالغ بر ۲۹۰ هزار هکتار زمین درجه ۳ و ۴ یعنی زمین‌هایی که برای مصارف زراعت به عنوان کشت گندم یا محصولات دیگر استفاده نمی‌شوند، به عنوان زمین‌های منابع ملی در نظر گرفته شده که هماهنگی‌های لازم برای تأمین منابع آبی آنها نیز انجام شده است.

معاون مالی استاندار خوزستان گفت: اداره کل ذخایر زمین استان نقشه‌هایی را تأمین کرده و به سازمان منابع آبی و برق استان ارائه داده است، سازمان منابع آبی و برق نیز زمین‌هایی را که مد نظر بوده و قابلیت تأمین منابع آبی داشته‌اند، مشخص کرده که حاصل آن ۲۹۰ هزار هکتار مشخص شده و در یک طرح ۴ ساله برای هر سال ۷۵ هکتار زمین در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بسیاری اعتقاد داشتند که چوب به عنوان یک ثمر و درختان چوب به عنوان درختان مثمر قلمداد نمی‌شدند تا اینکه حضرت آقا یک بار به این موضوع اشاره داشتند و امروز شاهد آن هستیم که تولیدی چوب و تأمین مواد اولیه لازم برای آن به عنوان یکی از صنایع بسیار مهم و استراتژیک در نظر گرفته شده است، در خوزستان نیز چند مجموعه در اهواز، کرخه و شوشتر در این زمینه فعالیت می‌کنند.

معاون مالی استاندار خوزستان، یکی از بخش‌های استفاده کننده از تولیدی و طرح زارعت چوب در استان را «راه‌اندازی کارخانه‌های چوب» و «ام دی اف سازی» اعلام و عنوان کرد: ما این طرح را به عنوان یک زنجیره ارزش در نظر گرفته‌ایم. کاغذ، خمیر کاغذ، اسانس اکالیپتوس، اسپری اکالیپتوس، حشره کش‌های طبیعی برای پرورش دام و مزارع از سایر مواردی هستند که می‌توان از این محصولات استفاده کرد.

راضی جلالی ادامه داد: در ابتدای کار ممکن است به نظر برسد که این طرح، یک طرح دیربازده است اگرچه ۴ سال به بالا قابل استحصال است اما از سال دوم به بعد برگ این درختان هم برای اساس اکالیپتوس قابل استفاده است و قابلیت این را دارد که اسانس آن در داخل و در صنایع دارویی مورد استفاده قرار گیرد و برای فروش خارجی نیز ارزآوری بسیار خوبی را ایجاد کند.

وی، مسئله دیگر در خصوص طرح زراعت چوب در خوزستان را اشتغالزایی اعلام و عنوان کرد: هدف گذاری ما برای فعال کردن فارغ‌التحصیلان رشته‌های زراعت و رشته‌های مرتبط با آن است. در آبان ماه سال‌جاری همایشی در موسسه آموزش عالی زراعت ذخایر زمین خوزستان در ملاثانی تحت عنوان زراعت چوب برگزار کردیم که مجموعه‌های علمی مختلف کشور، صنعتگران و فعالان مالی این تولیدی حضور بسیار خوبی داشتند. همچنین مبنای کار را بر مبنای کار علمی و دانش بنیان در رابطه با اجرایی کردن این طرح گذاشته‌ایم.

معاون مالی استاندار خوزستان اظهار کرد: برآوردی که صورت گرفته و حداقل درآمدی که از هر هکتار زمین می‌توان داشت بین ۱.۵ تا ۴ میلیارد تومان است که پس از به محصول رسیدن، می‌تواند برای تعالی تولیدی ایجاد کند؛ با توجه به اینکه این زمین‌ها ملی هستند باید بر اساس رویه و فرایندهای قانونی به مخاطبان واگذار شوند که از ۲ محل برای واگذاری آن استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم طرح را به عنوان یک طرح مردمی اجرا کنیم.

راضی جلالی، مدل اول را استفاده از ظرفیت دهیاری‌های استان خوزستان اعلام و عنوان کرد: تعاونی‌های مردمی که عمده آنها فارغ‌التحصیلان زراعت به عنوان تسهیلگران و هدایت کنندگان علمی اجرای این طرح هستند، می‌توانند تعاونی‌های خود را در دهیاری‌های شهرستان‌های مختلف عضو کرده و از طریق ماده ۳ مقررات واگذاری اراضی زمین‌ها را دریافت کنند. مقررات به آنها این اجازه را می‌دهد که به مدت ۳۰ سال از این زمین‌ها بهره‌برداری داشته باشند.

وی گفت: گروه دوم، گروه‌های فعالی هستند که اکنون در این زمینه صاحب تولیدی و تجربه هستند آن هم با رویکرد توسعه این تولیدی و رویکرد می‌تواند اشتغال بسیار خوبی را در استان ایجاد کند.

معاون مالی استاندار خوزستان با بیان اینکه در حال بستن تفاهم‌نامه با این مجموعه از طریق ذخایر زمین هستیم، تصریح کرد: توافقات اولیه صورت گرفته و آنها متعهد شده‌اند که در این سند در وهله اول از نیروهایی بومی، فارغ‌التحصیلان زراعت، اولویت فرزندان ایثارگران، شهدا و افرادی که به هر طریق در اولویت اشتغال قرار می‌گیرند، استفاده کنند؛ این زمینه‌ها از طریق ماده ۳ به عنوان بهره‌بردار به آنها واگذار می‌شود یعنی هیچ زمینی به عنوان انتقال قطعی فعلاً به آنها واگذار نمی‌شود مگر اینکه مقررات بعدها اجازه این کار را به آنها بدهد.

راضی جلالی ادامه داد: برای اجرای این طرح به نهال و نهالستان نیاز است که در حال حاضر قریب به ۸۰ میلیون نهال نیاز داریم و تاکنون بیش از ۵۸ میلیون نهال تهیه شده است. همچنین تعداد نهالستان‌های ما از ابتدای سال‌جاری از چهار نهالستان به بالای ۱۰۹ نهالستان رسیده است.

وی عنوان کرد: این امکان وجود دارد تا روستاهای خوزستان و کشاورزانی که این ظرفیت را در منطقه خود دارند، بتوانند این نهال‌ها را ساخت و ساز کرده و ذخایر زمین از آنها خریداری کنند و در اختیار فعالان این تولیدی قرار دهد؛ طرح زراعت چوب به عنوان یک طرح ملی، در قالب یک فاز ۴ ساله، از اسفند ماه امسال و فروردین سال آینده با توجه به فصل کاشت اکالیپتوس آغاز خواهد شد.


طرح زراعت چوب در خوزستان با هدف بهره‌برداری از زمین‌های منابع ملی و تأمین مواد اولیه تولیدی چوب راه‌اندازی شده است. این طرح با همکاری اداره کل ذخایر زمین استان، سازمان منابع آبی و برق و تعاونی‌های مردمی انجام می‌شود. به طور کلی، ۲۹۰ هزار هکتار زمین ملی درجه ۳ و ۴ به عنوان زمین‌های منابع ملی در نظر گرفته شده است. این زمین‌ها به منظور تأمین منابع آبی لازم برای زراعت چوب طراحی شده‌اند. تاکنون بیش از ۵۸ میلیون نهال تهیه شده است و تعداد نهالستان‌ها نیز به بالای ۱۰۹ رسیده است. طرح زراعت چوب نه‌تنها به ایجاد اشتغال در استان کمک می‌کند، بلکه زمینه‌های مختلفی از جمله ساخت و ساز کاغذ، خمیر کاغذ، اسانس اکالیپتوس، اسپری اکالیپتوس و حشره کش‌های طبیعی برای پرورش دام و مزارع را نیز فراهم می‌کند. با توجه به پتانسیل این طرح، آن را طرحی مردمی و استراتژیک در نظر گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *