اجرای ۱۵ طرح علمی مشترک با حمایت بنیاد علم ایران و روسیه

اجرای ۱۵ طرح علمی مشترک با حمایت بنیاد علم ایران و روسیه


بنیاد علم ایران اعلام کرد که برای ارزیابی پروپوزال‌ها، هر طرح به‌طور همزمان در دو کشور مورد داوری قرار گرفته است. در بنیاد ملی علم ایران، در کمیته‌های موضوعی متشکل از اعضای کارگروه‌های تخصصی بنیاد و سایر اساتید مرتبط، نتایج داوری بررسی شده است. ارزیابی نهایی براساس شاخص‌هایی مانند نتایج داوری‌ها، ضرورت حضور مجریان خارجی و ارزش‌افزوده برای کشور، توانمندی مجری و همکاران، اهمیت موضوع از دیدگاه ملی، دستاوردهای طرح و کیفیت پروپوزال انجام شده است. پس از تبادل نتایج ارزیابی بین دو بنیاد، ۱۵ طرح مورد تصویب قرار گرفته‌اند. جلسات کمیته‌های ارزیابی برای تعیین برنامه‌ریزی مالی و تعهدات طرح‌های مصوب نیز در دو هفته آینده برگزار خواهد شد. با وجود رقابتی‌بودن فراخوان و محدودیت تعداد طرح‌های قابل پذیرش، برخی از پیشنهادها با کیفیت علمی بالا در اولویت نهایی حمایت قرار نگرفته‌اند و امید است در فرصت‌های بعدی مورد حمایت مالی بنیاد قرار گیرند.

به گزارش دیجیاتور به نقل از بنیاد علم ایران، نحوه ارزیابی پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها) بدین ترتیب بوده که پس از بررسی اولیه و تعیین داوران تخصصی، هر طرح به‌طور همزمان در دو کشور مورد داوری قرار گرفته است. طی روند داوری‌ها در بنیاد ملی علم ایران، نتایج داوری در کمیته‌های موضوعی متشکل از اعضای کارگروه‌های تخصصی بنیاد و سایر اساتید مرتبط مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ارزیابی نهایی بر اساس شاخص‌هایی همچون نتایج داوری‌ها، ضرورت حضور مجریان خارجی و ارزش‌افزوده برای کشور (مانند تخصص پژوهشگران، امکانات آزمایشگاهی و دانش فنی)، توانمندی مجری و همکاران، اهمیت موضوع از دیدگاه ملی، دستاوردهای طرح وکیفیت پروپوزال صورت پذیرفته است.

در پایان پس از تبادل نتایج ارزیابی بین دو بنیاد، تعداد ۱۵ طرح مورد تصویب نهایی قرار گرفته‌اند.

جلسات کمیته‌های ارزیابی برای تعیین برنامه‌ریزی مالی و تعهدات طرح‌های مصوب با حضور متقاضیان طی دو هفته آینده برگزار خواهد شد و زمان دقیق آن متعاقباً اعلام می‌شود.

با توجه به رقابتی‌بودن این فراخوان و به‌ دلیل محدود بودن تعداد طرح‌های قابل پذیرش و همچنین با لحاظ‌ کردن نتایج ارزیابی دو کشور در جمع‌بندی نهایی، برخی از پیشنهاده‌ها با وجود کیفیت علمی بالا و نتایج داوری مثبت در بنیاد در اولویت نهایی حمایتی قرار نگرفته‌اند که امید است در فرصت‌های بعدی در فراخوان‌های بین‌المللی یا داخلی، مورد پذیرش و حمایت مالی بنیاد ملی علم ایران قرار گیرند.


نتیجه این متن این است که پس از بررسی و داوری طرح‌ها در بنیاد علم ایران و تبادل نتایج ارزیابی با نمایندگان دو کشور، تعداد ۱۵ طرح مورد تصویب نهایی قرار گرفته‌اند. جلسات کمیته‌های ارزیابی برای تعیین برنامه‌ریزی مالی و تعهدات طرح‌ها در آینده برگزار خواهد شد. اما برخی از پیشنهاده‌ها با وجود کیفیت علمی بالا و نتایج داوری مثبت در بنیاد، در اولویت حمایت نهایی قرار نگرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *