آغاز اجرای قرارداد ساخت نیروگاه‌های نیروی خورشید با ظرفیت ۴۰۰۰ مگاوات

اجرای قرارداد ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه های انرژی خورشیدی آغاز شد


در این متن اعلام شده است که با تصویب مصوبه شورای دانش مالی در حکومت سیزدهم، تصمیم گرفته شده است تا 4500 مگاوات انرژی تجدید پذیر از محل صرفه جویی سوخت ساخته شود. 4 شرکت برنده در مناقصه برای ساخت 4000 مگاوات انتخاب شده اند و مناقصه برای سبد باقی مانده 500 مگاواتی به منظور انتخاب سرمایه گذار دیگر در حال برگزاری است. این مصوبه نیز در نظر گرفته است که نیروگاه‌ها با ظرفیت مجموع 4000 مگاوات انرژی برق خورشیدی را تا پیک برق سال 1403 به شبکه سراسری متصل کنند. سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق برنامه ریزی لازم برای ساخت نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 4000 مگاوات تا اردیبهشت سال 1403 را انجام داده است. در مجموع، 381 ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در سراسر کشور وجود دارد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از سازمان انرژی‌های تجدید پذیر، پیرو ابلاغ مصوبه شورای دانش مالی در مطالعات تاریخی ۱۲ مهرماه ۱۴۰۲ و مصوب شدن ساخت ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر از محل صرفه جویی سوخت در حکومت سیزدهم و پس از طی شدن مراحل قانونی برای مشخص شدن سرمایه گذاران با برگزاری مناقصه عمومی، فرایند اجرای این پروژه با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط و در حضور حجت الاسلام رئیسی، مقام عالی رتبه محترم، ۴ دی ۱۴۰۲ در محل وزارت نیرو آغاز شد.

سرمایه گذاران ۴ شرکت برنده در مناقصه در قالب پنج سبد شامل، ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۳ سبد ۵۰۰ مگاواتی، برای ۴۰۰۰ مگاوات معین گردیدند و یک سبد ۵۰۰ مگاواتی باقیمانده نیز در حال برگزاری مناقصه جهت انتخاب آخرین سرمایه گذار است.
با اجرای این مصوبه، سرمایه گذاران متعهد می‌شوند نیروگاه‌ها را با ظرفیت مجموع ۴۰۰۰ مگاوات انرژی برق خورشیدی تا حداکثر پیک برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل کنند.

سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) برنامه ریزی لازم برای ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۳ را انجام داده است و شرکت‌های برق منطقه‌ای به عنوان بازوی اجرایی ساتبا برای جلب مشارکت و اجرا توسط سرمایه گذاران همکاری خواهند کرد.

پیش از این کمانی، معاون وزیر نیرو درباره اقدامات صورت گرفته برای تسهیل فرایند ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های انرژی تجدید پذیر در کشور گفته بود: کار ویژه‌ای در حال انجام است و مقامات بالای کشور در لحظه در حال پیگیری برای تسهیل امور ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور هستند؛ در پی این امر، وزیر نیرو دستورات لازم را به توانیر و برق منطقه‌ای‌های سراسر کشور ابلاغ کرده است.

همچنین موانع و مشکلات پیش روی شرکت‌های حاضر در این مناقصه از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست محیطی در جلسات متعددی با حضور عوامل ساتبا و سرمایه گذارها بررسی و رفع شد.

در مجموع ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات با محوریت ۱۶ برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد؛ برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

لازم به یادآوری است؛ حکومت سیزدهم جلسات مختلفی در سطح ریاست جمهوری، معاون اول ریاست جمهوری، وزیر نیرو و مراجع ذیربط برای رفع موانع و تسهیل ساخت نیروگاه‌ها برگزار کرده اند و فرصت استثنایی برای حل ناترازی سوخت و برق در کشور به وجود آمده است.


نتیجه‌ای که از این متن می‌توان گرفت این است که ساخت ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر از محل صرفه جویی سوخت در حکومت سیزدهم آغاز شده است. سرمایه‌گذاران در مناقصه برای تامین مالی در ۴۰۰۰ مگاوات معین شده‌اند و همچنین تا حداکثر پیک برق سال ۱۴۰۳ نیروگاه‌ها باید با ظرفیت مجموع ۴۰۰۰ مگاوات انرژی برق خورشیدی را به شبکه سراسری متصل کنند. سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق برنامه‌ریزی لازم برای ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را انجام داده است. مشکلات و موانع پیش روی شرکت‌های حاضر در این مناقصه از جمله تملک زمین‌ها و مشکلات زیست محیطی نیز بررسی و رفع شده‌اند. در کشور ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات وجود دارد و بیشترین سهم در ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را استان‌های تهران، فارس و سیستان و بلوچستان دارند. حکومت سیزدهم نیز تلاش برای رفع موانع و تسهیل ساخت نیروگاه‌ها کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *