آمادگی استونی برای بازگرداندن شهروندان واجد شرایط اوکراینی به کی‌یف

آمادگی استونی برای استرداد اوکراینی‌های واجد شرایط خدمت به کی‌یف

0 نظر


وزیر کشور استونی اعلام کرد که آماده است تا شهروندان اوکراینی ساکن تالین که از لحاظ سنی واجد شرایط خدمت در ارتش هستند را به کی‌یف مسترد کند. این اقدام در پاسخ به مقررات بسیج عمومی اوکراین است که مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله را از ترک کشور منع می کند. پناهندگان اوکراینی واجد شرایط خدمت در ارتش این کشور، برای دریافت مصونیت موقت در استونی درخواست داده‌اند و آلمان نیز از استرداد این افراد خودداری کرده است. همچنین ادعا شده که اوکراین از ابتدای عملیات امنیتی مسکو در کی‌یف حدود ۴۰۰ هزار نیرو خود را از دست داده است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اسپوتنیک، لوری لانِمتس، وزیر کشور استونی با اشاره به مقررات بسیج عمومی در اوکراین، گفت که استونی آماده است تا شهروندان اوکراینی ساکن تالین که از لحاظ سنی واجد شرایط خدمت در ارتش هستند را به کی‌یف مسترد کند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین همزمان با آغاز عملیات امنیتی روسیه در این کشور در فوریه ۲۰۲۲، مقررات بسیج عمومی اوکراین را امضا کرد که براساس آن مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله اجازه ترک کشور را ندارند.

لانمتس همزمان با تداوم منازعه در اوکراین، گفت: اگر اوکراین به حکومت استونی اعلام کند که قصد بسیج این افراد را دارد و خواستار بازگرداندن آنها به کشورشان شود، استونی قطعاً به اوکراین کمک خواهد کرد.

به گفته وی، مقامات استونی از محل سکونت و همچنین فعالیت‌های پناهندگان اوکراینی در تالین مطلع هستند. هرچند لانتمس می‌گوید که تاکنون هیچ درخواست رسمی برای استرداد اوکراینی‌های واجد شرایط پیوستن به ارتش این کشور مطرح نشده است. وی همچنین گفت که طی روزهای آتی، پیشنهاد کتبی خود برای توافقی متقابل بین دو کشور را تسلیم نمایندگی دیپلماتیک اوکراین خواهد کرد.

براساس آمار، بیش از ۷ هزار پناهنده اوکراینی واجد شرایط خدمت در ارتش این کشور، برای دریافت مصونیت موقت در استونی درخواست داده‌اند.

پیش از این، آلمان از استرداد اوکراینی‌هایی که این کشور را ترک کرده‌اند، خودداری کرده بود. به گفته مارکو بوشمان، وزیر دادگستری آلمان، برلین در وهله اول اقدام به استخدام پناهندگان اوکراینی می‌کند.

وزارت دفاع روسیه اوایل هفته گذشته اعلام کرد که براساس برآوردها، اوکراین از ابتدای عملیات امنیتی مسکو در کی‌یف در فوریه ۲۰۲۲، حدود ۴۰۰ هزار نیروی خود را از دست داده است. به گفته یکی از تحلیلگران مطرح آلمان، کی‌یف روزانه ۸۰۰ تن از نیروهای خود را از دست می‌دهد.


استونی آماده است تا شهروندان اوکراینی ساکن تالین که از لحاظ سنی واجد شرایط خدمت در ارتش هستند را به کی‌یف مسترد کند. هرچند لانتمس می‌گوید که تاکنون هیچ درخواست رسمی برای استرداد اوکراینی‌های واجد شرایط پیوستن به ارتش این کشور مطرح نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *