ارزش 80 میلیون یورو ارزآوری از طریق بومی‌سازی بیش از 17 هزار مورد کالا

۸۰ میلیون یورو ارزآوری با بومی‌سازی بیش از ۱۷ هزار قلم کالا


پالایشگاه امام خمینی شازند، با ظرفیت روزانه ۲۵۰ هزار بشکه منابع هیدروکربن، به ساخت و ساز ۶ فرآورده اصلی و فرآورده‌های ویژه می‌پردازد. این مجتمع پالایشی علاوه بر تأمین نیاز سوخت نیمه شمالی کشور، قسمتی از انرژی موردنیاز صنایع مهم کشور را نیز تأمین می‌کند. همچنین، بیش از ۹۰ درصد فرآورده‌های تولیدی این پالایشگاه، یورو هستند و بومی‌سازی برخی اقلام و تجهیزات در پالایشگاه، به ارزآوری بیش از ۸۰ میلیون یورو منجر شده است. این پالایشگاه، در زمینه تصفیه پساب شهری و پالایشگاهی نیز فعالیت‌های مؤثری انجام داده و تامین مالی ۷ میلیون یورویی برای بومی‌سازی قطعات توربین‌های گازی صورت گرفته است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت منابع هیدروکربن، پالایشگاه امام خمینی شازند یکی از پالایشگاه‌هایی است که پس از پیروزی تحول سیاسی به بهره‌برداری رسیده؛ این پالایشگاه هم‌اکنون ظرفیت پالایش روزانه ۲۵۰ هزار بشکه منابع هیدروکربن را داراست که به ۶ فرآورده اصلی به اضافه فرآورده‌های ویژه تبدیل می‌شود؛ فرآورده‌های اصلی تولیدی این مجتمع مدرن پالایشی شامل بنزین یورو ۴، منابع هیدروکربن‌گاز یورو ۴، منابع هیدروکربن سفید یورو ۴، منابع هیدروکربن‌کوره و گاز مایع به اضافه سوخت هواپیما است که افزون بر تأمین نیاز سوخت نیمه شمالی کشور، بخش قابل‌توجهی از انرژی موردنیاز صنایع مهم کشور را تأمین می‌کند.

مجید رجبی همزمان با چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی تحول سیاسی درباره اقدام‌ها و دستاوردهای این واحد پالایشی گفت: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با حرکت به سمت ساخت و ساز فرآورده‌های متنوع و با ارزش افزوده بیشتر تلاش می‌کند به سمت تبدیل این شرکت به یک مجتمع پتروپالایشی حرکت کند؛ این شرکت هم‌اکنون با ساخت و ساز باکیفیت‌ترین سوخت کشور، نیاز صنایع هوایی و دریانوردی کشور را نیز تأمین می‌کند.

وی افزود: در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند افزون بر ساخت و ساز فرآورده‌های اصلی با کیفیت یورو، فرآورده‌های شیمیایی نظیر نرمال هگزان، پروپیلن پلیمرگرید نیز ساخت و ساز می‌کنیم که تحویل پتروشیمی‌ها می‌شود؛ پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تنها پالایشگاهی در کشور است که که این نوع پروپیلن را ساخت و ساز می‌کنیم.

تأمین نیاز انرژی صنایع مهم کشور در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تأکید کرد: هم‌اکنون سوخت موردنیاز دریانوردی (ای‌تی‌آر) مطابق با استانداردهای روز جهانی در این پالایشگاه ساخت و ساز شده و تحویل شرکت ملی دریانوردی می‌شود. علاوه بر این‌ها و سوخت با کیفیت هوایی، فرآورده‌های ویژه دیگری موردنیاز صنایع شیمیایی و پتروشیمی نیز در این مجتمع پالایشی ساخت و ساز می‌شود که افزون بر ایجاد ارزش افزوده و تأمین نیاز صنایع، این شرکت را به سمت پتروپالایشی شدن سوق می‌دهد.

ساخت و ساز بیش از ۹۰ درصد کاتالیست صنایع پالایشی در داخل کشور

رجبی بیان کرد: در کنار رسالت اصلی ساخت و ساز فرآورده، در ارتباط با خودکفایی و بومی‌سازی نیز اقدام‌های مؤثری انجام شده است که بومی‌سازی کاتالیست اصلی صنایع پالایشی که دارای قیمت بالایی بوده و حجم زیادی مصرف سالانه دارد، از مهمترین این موارد بوده است؛ کاتالیست صنایع پالایشی در سال‌های گذشته جز اقلام وارداتی کشور بود که ارز زیادی صرف می‌کرد، اما اکنون بیش از ۹۰ درصد کاتالیست‌های پالایشگاهی از جمله پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ساخت داخل است.

بومی‌سازی دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند

وی تأکید کرد: طی دو سال گذشته دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی کشور را در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی کردیم که یکی کاتالیست موردنیاز واحد آراف‌سی‌سی است که سالانه حدود ۴ هزار تن مصرف داریم و ارز زیادی برای بازرگانی بین‌الملل نیاز داشت و علاوه بر آن نیز بازرگانی بین‌الملل آن به دلیل شرایط محدودیت‌های بین‌المللی و ترخیص سخت بود.

مدیرعامل پالایشگاه شازند گفت: کاتالیست دوم نیز مربوط به واحد آرسی‌دی بود که حدود یک هزار و ۵۰۰ تن در سال مصرف داریم و توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی تست و بومی‌سازی شده است که از محل این داخلی‌سازی نیز ارز قابل توجهی در داخل کشور ذخیره می‌شود.

۸۰ میلیون یورو ارزآوری با بومی‌سازی بیش از ۱۷ هزار قلم کالا

رجبی با اشاره به بومی‌سازی دیگر کاتالیست‌های صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند افزود: در زمینه ساخت اقلام و تجهیزات موردنیاز پالایشگاه در زمینه مکانیک، ماشینری، برق، ابزار دقیق و … اقدامات مهمی انجام شده است و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی، بالغ بر ۱۷ هزار قلم کالا که سالیان گذشته از خارج کشور وارد می‌شده است، در این پالایشگاه بومی‌سازی شده است که به لحاظ ارزی، بیش از ۸۰ میلیون یورو برای کشور ارزآوری داشته است.

وی تأکید کرد: البته این روند متوقف نشده است و در واحد فناوری طراحی پشتیبانی ساخت داخل که بیش از ۳۰ نفر از جوانان نخبه پالایشگاه مشغول به کار هستند، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای بومی‌سازی و ساخت قطعات بیشتر ادامه دارد.

بیش از ۹۰ درصد فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه شازند یورو هستند

مدیرعامل شرکت پالایش منابع هیدروکربن شازند درباره اجرای پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی در این مجتمع پالایشی گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد فرآورده‌های تولیدی در این پالایشگاه یورو هستند که افزون بر آن استاندارد داخل را نیز برای ساخت و ساز بنزین دریافت کرده‌ایم؛ بخشی از منابع هیدروکربن کوره تولیدی در پالایشگاه نیز باید کیفی‌سازی شود که در این زمینه، پروژه کک سوزنی را تعریف کردیم که این پروژه هم‌اکنون در مرحله طراحی است؛ شرکت تولیدکننده پژوهشگاه تولیدی منابع هیدروکربن است و دانش فنی آن توسط پژوهشگاه تولیدی منابع هیدروکربن ساخت و ساز شده است و ما برای امضای قرارداد و انتخاب پیمانکار آماده می‌شویم.

اجرای پروژه‌های تصفیه پساب شهری و پالایشگاهی

رجبی درباره اقدامات انجام شده در حوزه اکوسیستم می‌گوید: در زمینه اجرای پروژه‌های زیست محیطی، منابع آبی و پساب گام‌های بزرگی به‌ویژه در سال‌های اخیر برداشته شده است که اجرای پروژه پساب RO از مهمترین این موارد است؛ با اجرای این پروژه منابع آبی‌های با املاح بالا تصفیه شده و به فرآیند ساخت و ساز باز می‌گردد که کمک زیادی به کاهش مصرف منابع آبی می‌کند؛ علاوه بر آن طی قراردادی با آبفای استان مرکزی و خریداری پساب شهرستان‌های شازند و آستارا، این پساب را تصفیه کرده و در پالایشگاه استفاده کنیم که جایگزین منابع آبی سد و منابع آبی‌های زیرزمینی شده و قدم بزرگی برای مصرف منابع آبی است.

آشنایی قشرهای مختلف اجتماعی با دستاوردهای تولیدی پالایش منابع هیدروکربن

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت همسو با جهاد تبیین خبر داد و گفت: گروه‌های مختلفی امسال با بازدید از بخش‌های مختلف پالایشگاه، در جریان پیشرفت‌های تولیدی منابع هیدروکربن، کشور و پالایشگاه قرار گرفتند، در دهه فجر نیز خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها در پالایشگاه حاضر شدند و و با گام‌های بزرگی که برداشته شده است، آشنا شدند؛ تا پایان بهمن‌ماه امسال بیش از ۱۰ هزار نفر از این مجتمع پالایشی بازدید کرده و در سال آینده نیز، این برنامه برای نخبگان، اساتید و معلمان ادامه خواهد یافت.

اجرای پروژه‌های مهم عمرانی در استان مرکزی توسط پالایشگاه امام خمینی (ه) شازند

مدیرعامل پالایشگاه منابع هیدروکربن امام خمینی (ره) شازند درباره پروژه‌های اجرا شده این شرکت در طول ۲۹ ماه گذشته از آغاز به‌کار حکومت سیزدهم می‌افزاید: در زمینه مسئولیت اجتماعی نیز گام‌های مؤثری برداشته شده که کمک رسانی به کمیته امداد و بهزیستی و خیریه‌ها در شهرستان شازند به مناسبت ایام ماه رمضان، نوروز و سال تحصیلی از آن جمله است؛ افزون بر آن این کمک‌ها دو مدرسه در دو روستا با ۷ میلیارد تومان برنامه‌ریزی مالی با کمک آموزش و پرورش ساخته شده است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

رجبی کمک به آبفای استان برای ساخت تصفیه‌خانه منابع آبی برای چند روستای اطراف پالایشگاه با ۱۴ میلیارد تومان هزینه، اختصاص مبالغ قابل توجه برای ساخت راه‌های روستایی، اجرای پروژه‌های آسفالت و روشنایی روستاها، با کمک اداره راهداری و اختصاص برنامه‌ریزی مالی قابل توجه جهت لایروبی قنات‌ها با کمک جهاد زراعت شهرستان شازند و لایروبی قنات‌های بیش از ۲۰ روستا در قالب این پروژه را از دیگر اقدام‌های این واحد پالایشی برای اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی اعلام کرد.

تامین مالی ۷ میلیون یورویی برای بومی‌سازی قطعات توربین‌های گازی

وی با اشاره به این که پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند جزو پیشگامان ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان در میان صنایع پالایشی کشور است، گفت: امسال برای ساخت قطعات توربین‌های گازی با یک شرکت دانش‌بنیان بالغ بر ۷ میلیون یورو قرارداد منعقد شده است که در قالب این پروژه قطعات توربین‌های گازی در کشور داخلی سازی خواهد شد، قرارداد دیگری نیز برای ساخت رادارهای سطح‌سنج مخازن با یک شرکت دانش‌بنیان داخلی امضا شده است که با اجرای آن ظرف یک سال آینده، رادارهای سطح سنج مخازن پالایشی در داخل کشور بومی‌سازی خواهد شد.


پالایشگاه امام خمینی شازند ظرفیت پالایش روزانه ۲۵۰ هزار بشکه منابع هیدروکربن را دارد که به ۶ فرآورده اصلی به اضافه فرآورده‌های ویژه تبدیل می‌شود. این پالایشگاه تنها پالایشگاهی در کشور است که کاتالیست‌های پالایشگاهی از جمله پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ساخت داخل است. مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تأکید کرد که هم‌اکنون سوخت موردنیاز دریانوردی (ای‌تی‌آر) مطابق با استانداردهای روز جهانی در این پالایشگاه ساخت و ساز شده و تحویل شرکت ملی دریانوردی می‌شود. مدیرعامل شرکت پالایش منابع هیدروکربن شازند درباره اجرای پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی در این مجتمع پالایشی گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد فرآورده‌های تولیدی در این پالایشگاه یورو هستند که افزون بر آن استاندارد داخل را نیز برای ساخت و ساز بنزین دریافت کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *