ورود ۲۵۰۰ دستگاه وسایل نقلیه برقی به ناوگان عمومی تا پایان سال

ورود ۲۵۰۰ دستگاه خودروی برقی به ناوگان عمومی تا پایان سال


مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت اعلام کرد که تا کنون ۶۰۰ وسایل نقلیه برقی ترخیص شده و ۶۰۰ وسایل نقلیه در گمرک داریم و ۱۵۰۰ وسایل نقلیه در حال حمل هستند و پیش‌بینی می‌شود تا قبل از عید ۲۵۰۰ خودروی برقی تحویل ناوگان حمل‌ونقل شود. او همچنین اظهار کرده است که هر ماه ما شاهد بازرگانی بین‌الملل خودروهای برقی توسط خودروسازها به‌شرط انتقال فناوری خواهیم بود و از این اتفاق، دو مدل وسایل نقلیه در بخش خصوصی و دولتی در سال آینده با ۴۰ درصد ساخت وارد بازار خواهد شد. علاوه بر این، با مصوباتی که صادر شده، عملیات عرضه خودروهای برقی شروع خواهد شد که باعث افزایش فروش وسایل نقلیه به ارگان‌های دولتی و اشخاص خارج از سامانه یکپارچه می‌شود.

به گزارش دیجیاتور، حسن کریمی سنجری مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت در مصاحبه با رادیو اظهار کرد: تاکنون ۶۰۰ خودروی برقی ترخیص شده‌اند و ۶۰۰ وسایل نقلیه در گمرک داریم و ۱۵۰۰ وسایل نقلیه در حال حمل هستند که پیش‌بینی می‌شود تا قبل از عید ۲۵۰۰ خودروی برقی تحویل ناوگان حمل‌ونقل شود.

کریمی با اشاره به رفع موانع بازرگانی بین‌الملل افزود: هر ماه شاهد بازرگانی بین‌الملل خودروی وارداتی برقی توسط خودروسازها به‌شرط انتقال فناوری خواهیم بود که در همین حوزه شرکت‌های خودروساز مونتاژ می‌کنند و دو مدل وسایل نقلیه در بخش خصوصی و دولتی در سال آینده با ۴۰ درصد ساخت وارد بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: با چند مصوبه عرضه خودروهای برقی عملیاتی خواهد شد که فروش وسایل نقلیه به ارگان‌های دولتی و فروش وسایل نقلیه به اشخاص خارج از سامانه یکپارچه از جمله آنهاست؛ مورد دوم از جمله تسهیلاتی است که برای استفاده عموم از طریق خودروهای برقی خواهیم داشت.

کریمی سنجری خاطرنشان کرد: ۱۲ خودروساز بخش خصوصی و دولتی در صف تخصیص ارز هستند تا بازرگانی بین‌الملل خودروهای برقی را انجام دهند و بلافاصله بعد از آن عمق داخلی‌سازی را افزایش خواهیم داد.

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت گفت: دو شرکت بزرگ روی موضوع باطری تامین مالی می‌کنند تا در همین راستا ساخت و ساز باطری گسترش یابد. شش شرکت دیگر هم در بخش ساخت و ساز ایستگاه شارژ فعال شدند که بعد از مونتاژ، مدل‌های مختلف ایستگاه شارژ را ساخت و ساز خواهیم کرد تا مسیری متوازن را با هم پیش ببریم.

کریمی سنجری خاطرنشان کرد: چین از ۲۰ سال پیش توانست به سمت توسعه خودروسازی فعالیت کند و امروزه رقیب جدی کشورهای مدعی ساخت و ساز خودروهای برقی باشد. این موضوع در کشور ما هم می‌تواند اتفاق بیفتد به‌شرط اینکه روابط حکومتی‌گذار برنامه مشخصی برای این مسیر و هدف تعریف کند.

وی ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی درست، به‌تدریج زیرساخت‌های لازم برای ایجاد خودروسازی برقی فراهم شود تا وزارت صمت با هماهنگی دیگر نهادها با کمک خودروسازان، تحولی را در ناوگان حمل‌ونقل شهری و بعد در دیگر خودروها فراهم آورد.


بازرگانی بین‌الملل و تخصیص ارز برای خودروهای برقی در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود قبل از عید ۲۵۰۰ خودروی برقی تحویل ناوگان حمل‌ونقل شود. این توسعه‌ها از آنها قرار است فناوری خودروهای برقی و شارژ را گسترش دهند و باعث تحول در حمل‌ونقل شهری و دیگر زمینه‌ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *