ممنوعیت بازرگانی بین‌الملل محصولات فناورانه ساخت و ساز شده در کشور

ممنوعیت واردات محصولات فناورانه تولیدی در کشور


در برنامه تلویزیونی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد که علم، فناوری و پیشرفت، کلید پیشرفت کشور است. او به این اشاره کرد که تعداد موسسه آموزش عالی‌ها در ایران از ۲۴ تا ۲۴۴ افزایش یافته است و تعداد دانشجوها و اعضای هیئت علمی نیز بسیار افزایش یافته است. وزیر علوم همچنین تأکید کرد که جمهوری اسلامی بن‌سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داده است و بسیاری از پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور وجود دارد. او همچنین به اهمیت افزایش سهم اعتبارات برای آموزش عالی و نیازمحورکردن پژوهش و تحقیقات اشاره کرد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه زنده تلویویزنی امروز (دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۴۰۲) اظهار کرد: کلید پیشرفت کشور علم، فناوری و پیشرفت است.

وزیر علوم در این برنامه گفت: قبل از پیروزی تحول سیاسی دارای ۲۴ موسسه آموزش عالی در سطح کشور بوده‌ایم، اما در حال حاضر ۲۴۴ موسسه آموزش عالی داریم و به این معناست که موسسه آموزش عالی‌ها ۹ برابر شده است.

وی ادامه داد: قبل از تحول سیاسی ۱۶۰ هزار دانشجو در کشور تحصیل می‌کردند و هم اکنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو داریم که تعداد دانشجویان در مقاطعی به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم می‌رسد. تعداد دانشجویان دختر ‌در آن زمان کمتر از ۱۰ هزار نفر و اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و تعداد اعضای هیئت علمی تمام‌وقت ۱۰ هزار نفر و اکنون ۹۰ هزار نفر است، یعنی بیش از ۸ برابر و تعداد اعضای هیئت علمی خانم در این مدت بیش از ۳۰ برابر شده است.

جمهوری اسلامی بن سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داد

زلفی گل تصریح کرد: قبل از پیروزی تحول سیاسی به هیچ عنوان پارک علم و فناوری در کشور نداشتیم، اما پس از تحول سیاسی این آمار به ۵۴ پارک علم و فناوری رسید و همه این آمارها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی بن‌سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داده و تامین مالی ویژه‌ای در این زمینه انجام داده است.

استقرار ۵۴ پارک علم و فناوری در کشور

وزیر علوم اضافه کرد: اکنون ۵۴ پارک علم و فناوری و بیش از ۲۵۰ مرکز رشد در کشور داریم، با توجه به اینکه وزارت علوم مسئول توسعه علم، تحقیقات و فناوری در کشور است بخش فناوری در وزارت علوم پیش از این کمرنگ‌تر از بقیه بخش‌ها دیده شده بود در صورتی که هدف از ساخت و ساز علم و پژوهش در کشور خلق ثروت و سرمایه از دانش است.

زلفی گل با بیان اینکه معاونت فناوری در وزارت علوم به شکل ویژه و تخصصی سازماندهی پارک‌ها و مراکز رشد را برعهده دارد؛ تاکید کرد: پیش از این توسط معاونت پژوهش وزارت علوم انجام می‌شد. با این اقدام توجه ویژه‌ای به بحث نیازمحورکردن پژوهش و تحقیقات و هسته‌های فناور و زایش و رویش شرکت‌های دانش‌بنیان شد.

وزارت علوم وظیفه زایش و رویش هسته‌های فناور را برعهده دارد

وی موازی‌کاری این معاونت در وزارت علوم را با معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان ریاست جمهوری رد کرد و ادامه داد: این دو معاونت مکمل یکدیگر هستند، وزارت علوم وظیفه زایش و رویش هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌پایه را برعهده دارد و پس از آن معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اعطای مجوز دانش‌بنیانی یا با تسهیلات صندوق پیشرفت و شکوفایی و دیگر تسهیلات منجر به رشد این شرکت‌ها می‌شوند. شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت کلی تا سطح آمادگی فناوری ۵ و ۶ در وزارت علوم و پارک‌های علم و فناوری و بعد تا سطح آمادگی ۹ مورد حمایت معاونت علمی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اگر حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بخواهد پیشرفت همه جانبه کشور را رقم بزند که یقینا جزو اهدافش است و مقام معظم رهبری هم در قالب فرمایش‌هایشان توجه خاصی به نخبگان، علم، فناوری و مرجعیت علمی داشته اند، راهی جز توجه به جامعه دانشگاهی ندارد، تمام این عوامل نشان دهنده این است که کلان کشور باور دارد که پیشرفت کشور روی علم و فناوری رقم می‌خورد به همین علت در این زمینه سرمایه گذاری‌های خوب و جدی شده است.

پرتاب موجود زنده به فضا دستاورد تحول سیاسی است

زلفی گل تصریح کرد: قبل از پیروزی تحول سیاسی برای درمان بیماران از پزشکان فیلیپینی و بنگلادشی در کشور خودمان کمک می‌گرفتیم، اما اکنون به همت دانشمندان و خانواده فرهیخته دانشگاهی نه تنها در کشور پزشک تربیت می‌کنیم، بلکه موجود زنده و ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم که این مهم از دستاوردهای تحول سیاسی است.

قطع بند ناف مالی کشور از خام فروشی با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است

وزیر علوم با بیان اینکه در بحث‌های مختلف پتروشیمی، منابع هیدروکربن، معادن و … از خام فروشی ممانعت کرده ایم و این موضوع هنوز رضایت کننده نیست؛ تاکید کرد: اکنون نیازهای کشور را در داخل تأمین می‌کنیم و حتی فروش خارجی هم انجام می‌دهیم و در تلاش هستیم تا بند ناف مالی را از خام فروشی قطع کنیم که تحقق این امر با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است.

لزوم افزایش سهم اعتبار آموزش عالی برای تحقق خلق ثروت

زلفی گل اضافه کرد: تمام پیشرفت‌های کشور را دانشمندان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رقم زده‌اند، اما بنده اعتقادی دارم که چرا سهم اعتبار آموزش عالی از سهم اعتیار کشور کمتر است؟ وقتی که کشورها بر اساس پیچیدگی‌های مالی درجه بندی می‌شوند و ما هم می‌خواهیم خلق ثروت داشته باشیم و به دنبال افزایش رتبه کشور در پیچیدگی‌های مالی هستیم باید سهم آموزش عالی را از سهم برنامه‌ریزی مالی عمومی کشور ارتقا دهیم تا موسسه آموزش عالی‌ها به آزمایشگاه‌های مجهز و امکانات بروز دست پیدا کنند.

منافع صنایع را با کارورزی دانشجویان گره بزنیم

وزیر علوم با بیان اینکه باید دانشجویان را برای مهارت محوری در صنایع مختلف و دستگاه‌های اجرایی کشور پذیرا باشیم، تاکید کرد: باید منافع صنایع خصوصی با کارورزی دانشجویان گره بخورد. خبرخوب این است که به لطف حکومت، سازمان برنامه و برنامه‌ریزی مالی و پارلمان احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه لحاظ شده است که در صورت اجرایی شدن اقدامات مبارکی برای آینده آموزش عالی رقم خواهد خورد که تصویب احکام آرزوی ما بود.

۱۵ درصد از اعتبارات هر موسسه آموزش عالی به پژوهش اختصاص می‌یابد

زلفی گل در پاسخ به این سوال که چه احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه رقم خورده است؟ گفت: اقدام اول این بود که صنایع خصوصی، دولتی و دستگاه‌های اجرایی باید دانشجویان را جهت مهارت محور کردن آموزش به کار بگیرند. اقدام دوم این است که جهت نیاز محور کردن پژوهش وزارت خانه‌های علوم و بهداشت باید برنامه جامع پژوهانه بنویسند تا سازمان برنامه و برنامه‌ریزی مالی معادل ۱۵ درصد از اعتبارات پژوهشی و ۵ درصد از اعتبارات فرهنگی کل موسسه آموزش عالی‌ها را به دانشگاهیان اختصاص دهد.

افتتاح پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران

وزیر علوم اضافه کرد: اقدام سوم افزایش خوابگاه‌های متاهلی جهت حمایت از مقررات جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است و اقدام چهارم افتتاح پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی است که به زودی اتفاق خواهد افتاد.

وارد محصولات ساخت و ساز شده در کشور ممنوع می‌شود

وزیر علوم تاکید کرد: اقدام پنجم، راه‌اندازی سامانه جریان اقتصادهای نوین است که در راستای آن شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات فناورانه خود را به آن وارد کنند تا محصولاتی که در کشور ساخت و ساز می‌شوند واردتشان را ممنوع کنیم.


ایران توانسته است روابط حکومتی‌های خوبی را در زمینه علم و فناوری اجرا کند. تعداد موسسه آموزش عالی‌ها و دانشجویان افزایش یافته و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد نیز گسترش یافته‌اند. علم و فناوری موجب پیشرفت کشور شده و حمایت از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با راه‌اندازی سامانه جریان اقتصادهای نوین فراهم شده است. منافع صنایع خصوصی با کارورزی دانشجویان گره بخورده و پرتاب موجود زنده به فضا نیز دستاورد تحول سیاسی است. دانش مالی کشور از خام فروشی قطع بند ناف می‌شود و بر اساس علم و فناوری رقم زده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *