مقاومت بتن در برابر نفوذ رطوبت

مقاوم کننده‌های بتن در برابر رطوبت، یکی از موارد مهم در تولیدی ساختمان است. این مقاوم کننده‌ها تنها زمانی که فشار اعمال شده کوچک باشد، مؤثر می‌باشند؛ مثلاً در هنگام باران یا ناشی از مویینگی. این مواد معمولاً برای ارتقاء کیفیت روسازی‌های بتنی، سفال‌ها، آجرها، بلوک‌ها و صفحات پوششی رسی استفاده می‌شوند. همچنین، در مورد مقاوم سازی با ژاکت فلزی نیز به توضیحاتی در این خصوص پرداخته شده و از مباحث شیمیایی مربوط به مقاوم کننده‌های بتن در برابر رطوبت نیز گفته شده است. به علاوه، مقاوم کننده های بتن در برابر رطوبت به صورت خلاصه معرفی شده و در نهایت بهترین مقاوم کننده‌های بتن در برابر رطوبت استفاده شده در کلینیک بتن ایران معرفی شده است.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، یک قطره روی بتنی است که یک مقاوم کننده در برابر رطوبت در آن لحاظ شده بوده است. این دفع منابع آبی صورت‌پذیرفته روی بتن، تنها هنگامی در ممانعت منابع آبی از داخل شدن به سطح مؤثر است که فشار اعمال شده کوچک باشد؛ مثلا بارش باران در هوای ابری، یا بالا آمدگی منابع آبی ناشی از مویینگی از جمله این موارد است. با این نگاه، این مواد به طور معمول برای ارتقاء کیفیت روسازی‌های بتنی، سفال‌ها، آجرها، بلوک‌ها، صفحات پوششی رسی، نگهداری سطوح و حتی تقویت بیشتر آجرها، گروت و صفحات مجاور هم استفاده می‌گردد.

مقاوم سازی با ژاکت فلزی

وجود ترک‌های خمشی یا برشی خالص و خمشی – برشی، تعیین انرژی شکست سازه توسط محاسب، مقاومت پایین بتن در سازه و کاهش مؤثر لختی سازه از دیگر عوامل استفاده از مقاوم سازی به روش ژاکت بتنی است.

درواقع افزایش مقطع فولاد در بتن مسلح و تکیه بر خواص مکانیکی فلز می‌تواند ارتقای سازه را در ضخامت محدود، تا حد قابل قبولی بالا ببرد.

فیکس شدن و پایداری فلز در اتصال با بتن بوسیله کاشت بولت صورت‌گرفته و بادخورها و فضاهای خالی میان فلز و بتن پس از جک‌گذاری و جوشکاری، توسط گروت اپوکسی MTOFLOW 650 پر می‌شود.

جزئیات و دیتیل اجرایی بر اساس هر پروژه، متنوع و متفاوت است؛ لذا پیش از انجام عملیات اجرایی بهتر است با کارشناسان فن مشورت گردد.

مباحث شیمیایی مربوط به مقاوم کننده های بتن در برابر رطوبت

مواد شیمیایی استفاده‌شده برای ساخت و ساز مقاوم کننده‌های بتن در برابر رطوبت، قادر به تشکیل یک لایه منابع آبی‌گریز نازک هستند، در فضاهای خالی روی سطوح بتن، به یکی از سه طریق زیر:

  1. واکنش با فرآورده های هیدراتاسیون سیمان
  2. امولیسون
  3. ترکیب شدن با ظرافت مطابق با تقسیم بندی

موادی که با فرآورده‌های هیدراتاسیون سیمان واکنش می دهند

مقاوم‌کننده‌های در برابر رطوبت که براساس اسیدهای چرب مایع هستند، همانند اولئیک، کاپریلیک و پاپریک، به عنوان اجزاء اصلی در مخلوط‌های اسیدی چرب استفاده می‌شوند. استریک اسید به طور گسترده در این کارکرد استفاده می‌شود و می‌تواند مستقیما به مخلوط به شکل پودر اضافه گردد، سپس با یک فیلر درونی همچون تالک یا سیلیکا، مخلوط شود که به پراکندگی در تمام مخلوط کمک می‌کند یا به عنوان یک امولسیون در منابع آبی مطرح باشد.

همچنین بوتیل استیرات به عنوان یک امولسیون اضافه می‌گردد و به دلیل واکنش آهسته‌تر آن با فرآورده‌های هیدراتاسیون، پراکندگی بهتری در تمام مخلوط حاصل می‌گردد؛ بنابراین مواد کمتری نسبت به حالت اسید استریک مورد نیاز است.

جدول ۴-۱ انواع مواد شیمیایی مقاوم کننده های در برابر رطوبت بتن

مرجع

موارد مورد استفاده در فرمولاسیون

روش شکل گیری لایه منابع آبی گریز

[۱]
[۲]
[۴.۹]
[۳]
 
[۲.۵]
 
[۶.۹]
[۸]
[۷]
[۸]

استریک اسید C۱۷H۳۵COOH
اولئیک اسید C۱۷H۳۵COOH
سبزیجات و روغن های حیوانی
بیتول استیرات
کاپریلیک و C۷H۱۵COOH
اسید کاپریک C۹H۱۹COOH
امولسیون موم
کلسیم استیرات
آلومینیوم
رزین هیدروکربن
قیر

واکنش با فرآورده های هیدراتاسیون سیمان
انعقاد از فرآیند امولسیون
مواد تقسیم شده به صورت بسیار ریز

جدول ۴-۲ ترکیب عادی مقاوم کننده های در برابر رطوبت اسید چربی مایع

(%)

اسید چرب

۱.۱
۷۳.۳
۲۱.۵
۴.۱

C۵H۱۱COOH
C۷H۱۵COOH
C۹H۱۹COOH
C۱۱H۲۳COOH

سبزیجات و چربی‌های حیوانی خاصی به عنوان مقاوم کننده‌های برابر رطوبت استفاده شده است؛ ولی باز هم امولسیون‌ها و خمیرها ترجیح داده می‌شوند.

چربی می‌تواند گریس سفید، تالو یا روغن دانه سویا باشد و اگرچه که همه آنها ساخت و ساز بتن منابع آبی گریز می‌کنند، اثرات گوناگون روی مقاومت فشاری حاصل می‌شود.

موادی که در تماس با فرآورده‌های هیدراتاسیون سیمان به هم می‌پیوندند، امولسیون‌های موم که تقسیم‌بندی شده عوامل مقاوم کننده بتن در برابر رطوبت هستند. فرمولاسیون آنها طوری است که امولسیون پس از تماس با محیط قلیایی بتن از بین می‌رود و تشکیل یک لایه منابع آبی گریز می‌دهد. موم‌های با نقطه ذوب ۵۷-۶۰°C، با یک عامل امولسیون‌ساز که بر پایه سربیتان مونواسیترات یا سربیتان مونواسیترات اتوکسیلیت شده، استفاده می‌شوند.

بهترین مقاوم کننده های بتن در برابر رطوبت در کلینیک بتن ایران

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با مقاوم کننده های بتن در برابر رطوبت آشنا کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره خدمات فناوری طراحی بتن می توانید به مجموعه کلینیک بتن www.clinicbeton.ir مراجعه کنید.

ساخت و ساز و استفاده از مواد افزودنی بتن، بخش مهمی از تکنولوژی بتن و مخلوط‌های بتنی است. پیشرفت و فناوری در زمینه بتن، مواد افزودنی بتن، علم عناصر بتن، فرآورده‌های شیمیایی بتن، فرآورده‌های ساختمانی بتن و نهایتاً علم عناصر ساختمان، فرآورده‌های شیمیایی ساختمان و مواد فناوری طراحی ساختمان، جزئی از روابط حکومتی‌های زیربنایی تحقیقاتی کلینیک بتن ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *