جزئیات یک مصوبه در حوزه نمایش خانگی/ ساترا همچنان تنظیم گری دارد – تنظیم مصوبه برای نمایش خانگی/ ساترا به خوبی ادامه دارد

جزییات یک مصوبه در حوزه نمایش خانگی/ ساترا همچنان تنظیم گری دارد


با توجه به مفاد ابلاغیه از سوی رییس جمهور، مسؤولیت تنظیم‌گری، صدور مجوز و نظارت بر رسانه‌های فعال در عرصه صوت‌ و تصویر فراگیر، شامل رسانه‌های کاربرمحور و ناشرمحور و شبکه نمایش خانگی به عهده سازمان صدا و سیما است. از سوی دیگر، اعضای حقیقی کمیته تدوین روابط حکومتی‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی توسط رییس جمهور منصوب شده‌اند تا روابط حکومتی‌های محتوایی مربوط به شبکه نمایش خانگی را تصمیم‌گیری کنند، در حالی که مسؤولیت تنظیم‌گری صوت‌ و تصویر فراگیر بر عهده سازمان صدا و سیما و ساترا است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از ارتباطات سازمانی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، مطابق با مفاد ماده واحده «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت‌ و تصویر فراگیر» مصوب جلسه ۸۸۳ مورخ ۱۴۰۲/۳/۳۰ شورای عالی تحول اساسی فرهنگی، مسؤولیت تنظیم‌گری، صدور مجوز و نظارت بر رسانه‌های فعال در عرصه صوت‌ و تصویر فراگیر، شامل رسانه‌های کاربرمحور و ناشرمحور (VOD) و نیز شبکه نمایش خانگی بر عهده سازمان صدا و سیما است.

اخیراً طی ابلاغی از سوی رییس جمهور اعضای حقیقی کمیته تدوین روابط حکومتی‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی منصوب شدند که هدف از تشکیل این کمیته صرفاً تدوین روابط حکومتی های مربوط به شبکه نمایش خانگی است و نهاد تنظیم گر صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی همچنان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است و ساترا به عنوان معاونت تخصصی سازمان صدا و سیما در حوزه تنظیم‌گری صوت‌ و تصویر فراگیر مسؤولیت نظارت بر رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی را در ایران بر عهده دارد.

بر اساس ماده واحده مذکور، مقرر شد روابط حکومتی‌ها و ضوابط حاکم بر محتوای صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی، توسط دبیرخانه شورای عالی تحول اساسی فرهنگی و با همکاری سازمان صدا و سیما و وزارت میراث و ارشاد اسلامی، تدوین و پس از تأیید در کمیته‌ای متشکل از رییس سازمان صداوسیما، وزیر میراث و ارشاد اسلامی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، نمایندگان رؤسای قوا در کمیسیون هماهنگی شورای عالی تحول اساسی فرهنگی و قوا، سه نفر از اعضای حقیقی شورای عالی تحول اساسی فرهنگی، ۲ نفر صاحب‌نظر در حوزه رسانه به انتخاب شورای عالی تحول اساسی فرهنگی و به ریاست دبیر شورای عالی تحول اساسی فرهنگی ظرف مدت سه ماه برای تصویب به شورای عالی تحول اساسی فرهنگی ارایه شود.

در این مصوبه امر صدور مجوز و تنظیم گری و نظارت و نیز محدوده ماموریت و نگاشت نهادی و و تقسیم نقش ها و وظایف در بندهای اولیه تصریح شده است و تدوین روابط حکومتی ها و ضوابط حاکم بر محتوای صوت و تصویر فراگیر که شامل مقررات محتوایی و شیوه اعمال آنها است به عهده کمیته با ترکیب یاد شده سپرده شده است.

بر این اساس هفته گذشته به پیشنهاد اعضای شورای عالی تحول اساسی فرهنگی و با حکم رییس جمهور، ابراهیم سوزنچی، سعیدرضا عاملی و مرتضی میرباقری به‌عنوان اعضای حقیقی شورای عالی تحول اساسی فرهنگی و محمدرضا جعفری‌جلوه و فرشاد مهدی‌پور به‌عنوان صاحب نظر در حوزه رسانه به‌عنوان عضو این کمیته منصوب شدند.

محمدرضا جعفری جلوه عضو شورای صدور مجوز ساخت و ساز و انتشار محتوای ساترا و فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد توسط سیدابراهیم رییسی رییس جمهور به عنوان ۲ عضو صاحب نظر در حوزه رسانه کمیته تدوین روابط حکومتی‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی منصوب شدند.


.در این متن مشخص شده است که ساترا تنها مسئولیت نظارت بر رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی در ایران را بر عهده دارد. تشکیل یک کمیته جهت تدوین روابط حکومتی‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی اعلام شده است و اعضای این کمیته توسط ریاست جمهور منصوب شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *