کاهش نقطه به نقطه تولیدکننده در بخش تولیدی تورم

تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش صنعت کاهش یافت


در فصل پاییز ۱۴۰۲، شاخص قیمت تولیدکننده بخش تولیدی افزایش ۳۱.۹ درصدی داشته است که نشان از افزایش تورم سالانه دارد. این افزایش به معنای افزایش میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای ساخت و ساز کالاهای خود در داخل کشور است. همچنین، تورم فصلی به میزان ۲.۳ درصد و تورم نقطه به نقطه به میزان ۳۵.۰ درصد افزایش داشته اند. افزایش این تورم‌ها نشان از افزایش میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای ساخت و ساز کالاهای خود در داخل کشور می‌باشد.

به گزارش دیجیاتور، در فصل پاییز١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش تولیدی ۱۰۵۷.۷ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٢.٣ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣٥.٠ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٣١.٩ درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم فصلی

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش تولیدی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۲.۳ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٧.١ درصد)، ٤.٨ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای ساخت و ساز کالاهای خود در داخل کشور، در فصل پاییز١٤٠٢ نسبت به فصل قبل، ٢.٣ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش‌ترین تورم فصلی با ١٢.٣ درصد مربوط به گروه «ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی» و کم‌ترین تورم فصلی با ٠.٨ درصد مربوط به گروه «ساخت کاغذ و محصولات کاغذی» است. همچنین در این فصل گروه «ساخت فلزات پایه» با تورم ٤.٦- درصد و گروه «ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش منابع هیدروکربن» با تورم ٣.٦- درصد مواجه بوده است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در فصل پاییز١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش تولیدی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۳۵.۰ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٧.٦ درصد)، ٢.٦ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای ساخت و ساز کالاهای خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٤٠٢ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٣٥.٠ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با ٦٤.٤ درصد مربوط به گروه «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده درجای دیگر» و کم‌ترین تورم نقطه به نقطه با ١٩.٧ درصد مربوط به گروه «ساخت کاغذ و محصولات کاغذی» است.

افزایش تورم سالانه

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش تولیدی در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۱.۹ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢٩.٢ درصد)، ٢.٧ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای ساخت و ساز کالاهای خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به پاییز١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٣١.٩ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش‌ترین تورم سالانه با ٧١.٠ درصد مربوط به گروه «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده درجای دیگر» و کم‌ترین تورم سالانه با ١٥.٦ درصد مربوط به گروه «ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش منابع هیدروکربن» است.


افزایش تورم فصلی
کاهش تورم نقطه به نقطه
افزایش تورم سالانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *