برنامه‌های پایداری شبکه برق در تلاش اروپایی‌ها

برنامه‌هایی که اروپایی‌ها برای پایداری شبکه برق دنبال می‌کنند


در یک نشست مشترک با مجمع قدرت بخش ایران IEEE، میعاد رضا شفیعی‌خواه عضو هیئت علمی موسسه آموزش عالی واسای فنلاند، در مورد اهمیت انرژی‌های تجدید پذیر و نقش آنها در تأمین برق و سرمایه گذاری‌های انجام شده در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد. وی اشاره کرد که کشورهای توسعه یافته جهان با درک اهمیت انرژی‌های تجدید پذیر، تامین مالی بسیار زیادی در این حوزه آغاز کرده‌اند. همچنین، وی به مشکلات و چالش‌هایی که در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر وجود دارد، اشاره کرد و از راهکارهایی که کشورهای اروپایی برای حفظ پایداری شبکه برق استفاده می‌کنند، یاد کرد. منابع تجدید پذیر، افزایش انعطاف پذیری شبکه و افزایش راندمان وسایل برقی از جمله این راهکارها هستند. وی همچنین به تفاوت برنامه‌های پاسخگویی بار در اروپا و آمریکا اشاره کرد و برنامه‌های سازماندهی مصرف و پاسخگویی بار اروپایی‌ها را توضیح داد. در پایان، شفیعی‌خواه به نیاز به توسعه بازارهای محلی برق با استفاده از ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر در ایران اشاره کرد و بیان کرد که این موضوع نیاز به توجه ویژه دارد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت نیرو، میعاد رضا شفیعی‌خواه، عضو هیئت علمی موسسه آموزش عالی واسای فنلاند در دومین نشست مشترک با مجمع قدرت بخش ایران IEEE با عنوان «سازماندهی مصرف در شبکه‌های قدرت مدرن» که به میزبانی شرکت سازماندهی شبکه برق ایران برگزار شد، گفت: امروز اکثر کشورهای توسعه یافته جهان با درک میزان اهمیت انرژی‌های تجدید پذیر و نقش این نوع انرژی در تأمین حداکثری برق، سرمایه گذاری بسیار زیادی را در این حوزه آغاز کرده‌اند.

وی ادامه داد: دلیل گرایش این کشورها به انرژی‌های تجدید پذیر را باید در دو موضوع اهمیت یافتن مسائل زیست محیطی، پدیده تغییر اقلیم و نیز پیشرفت تکنولوژی‌ها در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر جست و جو کرد.

شفیعی‌خواه افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در اکثر کشورهای اروپایی انرژی‌های تجدید پذیر رشد سریعی دارند و سهم این نوع انرژی در سبد کل انرژی کشورها رو به افزایش است. با این وجود عدم قطعیت چه در بخش ساخت و ساز و چه در بخش مصرف در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر که پایداری شبکه را به چالش می‌کشد و در نتیجه ممکن است به نارضایتی عمومی منجر شود، بزرگ‌ترین مشکل و چالش رشد سریع انرژی‌های تجدید پذیر محسوب می‌شود.

این مدرس موسسه آموزش عالی موسسه آموزش عالی اظهار کرد: اروپایی‌ها با هدف افزایش پایداری شبکه، همزمان با توسعه انرژی‌های تجدید پذیر موضوعات موازی دیگری همانند افزایش انعطاف پذیری شبکه، افزایش راندمان وسایل برقی و توسعه سیستم‌های ذخیره‌ساز انرژی را در دستور کار قرار داده‌اند تا مشکل عدم قطعیت انرژی‌های تجدید پذیر را به حداقل برسانند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در بحث تأمین انرژی همواره مورد تاکید قرار دارد، تأمین بالاترین سطح از پایداری شبکه همزمان با کاهش حداکثری هزینه‌هاست که برای تحقق این هدف، اروپایی‌ها از سیستم‌ها و تکنولوژی‌های به روز استفاده می‌کنند.

شفیعی‌خواه با اشاره به اینکه پاسخگویی بار یکی از راهکارهای مهم اروپایی‌ها برای حفظ پایداری شبکه برق است، افزود: پاسخگویی بار یکی از زیر مجموعه‌های سازماندهی مصرف است که در حال حاضر در بسیاری از مناطق اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان استفاده می‌شود.

تفاوت برنامه‌های پاسخ گویی بار بین کشورهای اروپایی‌ها و آمریکا

شفیعی‌خواه با اشاره به تفاوت برنامه‌های پاسخ‌گویی بار در کشورهای مختلف بیان کرد: به عنوان نمونه اروپایی‌ها برای پاسخگویی بار بیشتر از آنکه در ساعات اوج مصرف از ابزار قیمتی استفاده کنند، به دنبال افزایش بهره‌وری و ارتقای راندمان چه در بخش ساخت و ساز و چه در بخش مصرف مانند افزایش استاندارد ساختمان‌ها هستند، اما در کشورهایی مانند آمریکا بیشتر بر روی ابزار قیمتی تاکید می‌شود و در ساعات اوج مصرف آمریکایی با بالا بردن قیمت میزان مصرف برق را کاهش می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهداف اروپایی‌ها از برنامه‌های سازماندهی مصرف و پاسخگویی بار اشاره کرد و افزود: افزایش بهره‌وری ساختمان‌ها و دستگاه‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، ایجاد انعطاف در شبکه سراسری برق، کاهش مصرف در ساعات اوج بار، کاهش آلاینده‌های جوی از طریق ساخت و ساز برق و افزایش آگاهی مردم از تولیدی برق از جمله مهم‌ترین اهداف اروپایی در این زمینه است.

استاد موسسه آموزش عالی فنلاند در همین زمینه ادامه داد: استفاده از شبکه‌های هوشمند (Smart grid)، افزایش مشارکت مردمی، اصلاح و به روز رسانی قوانین و مقررات، اجرای برنامه‌های متنوع سازماندهی مصرف و پاسخگویی، استقبال از ایده‌های نوآورانه و اعطای مجوز زمانی هوشمند به وسایل برقی پرمصرف از جمله برنامه‌های اروپایی‌ها برای تأمین حداکثری برق مشترکان و حفظ پایداری شبکه است.

بهره‌برداری اروپایی‌ها از فناوری زنجیره بلوک و بازارهای محلی برای پایداری شبکه

این استاد موسسه آموزش عالی در ارتباط با آخرین فناوری‌هایی که در اروپا برای سازماندهی مصرف برق استفاده می‌شود، نیز افزود: یکی از فناوری‌هایی که در اروپا برای سازماندهی مصرف مورد تاکید قرار دارد، فناوری زنجیره بلوک است که از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد تعامل دوسویه میان بخش ساخت و ساز و مصرف و ایجاد تعادل در بازار استفاده می‌شود.

وی با اشاره به تاکید فراوان اروپایی بر روی بازارهای محلی برق اظهار داشت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد توان و قدرت بازارهای محلی در تأمین برق با شبکه‌های سراسری تفاوت چندانی ندارد، ولی از آن سو استفاده از بازارهای محلی ضمن افزایش مشارکت حداکثری تولیدکنندگان خرد، همچنین هزینه‌های ساخت و ساز را به شدت کاهش می‌دهد و از این رو در کشورهای اروپایی به شدت مورد تاکید قرار گرفته است.

شفیعی‌خواه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه بازارهای محلی برق با استفاده از ظرفیت انرژی‌های تجدید پذیر در ایران گفت: در ایران توانمندی‌های بالایی برای توسعه بازارهای محلی برق به ویژه در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر وجود دارد که این موضوع نیاز به توسعه و راه اندازی سکوهای (بستر نرم‌افزاری) مورد نیاز دارد و باید به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت گیرد.


انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای توسعه یافته جهان باعث سرمایه گذاری بسیار زیادی شده‌اند. این انرژی‌ها در سبد کل انرژی کشورها سهم رو به افزایش دارند. با این حال، عدم قطعیت در بخش ساخت و ساز و مصرف در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر، ممکن است به نارضایتی عمومی منجر شود. از این رو، اروپایی‌ها برای حفظ پایداری شبکه، توسعه انرژی‌های تجدید پذیر را همراه با افزایش انعطاف پذیری شبکه، افزایش راندمان وسایل برقی و توسعه سیستم‌های ذخیره‌ساز انرژی در دستور کار قرار داده‌اند. تاکید مهم‌ترین اهداف اروپایی‌ها نیز بر افزایش بهره‌وری ساختمان‌ها و دستگاه‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و ایجاد انعطاف در شبکه سراسری برق، کاهش مصرف در ساعات اوج بار، کاهش آلاینده‌های جوی و افزایش آگاهی مردم از تولیدی برق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *