برای ایجاد اثر، باید به نوجوانان نزدیک شد و از دست رفتن فرصت همگرایی

برای تولید اثر باید به نوجوان نزدیک شد/ از دست رفتن فرصت همگرایی

0 نظر


در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش کودک و نوجوان، حمید گلی عضو شورای انتخاب بخش صحنه نمایش نوجوان، بیان کرد که ساخت و ساز اثرهای مورد علاقه کودکان و نوجوانان نیاز به ایجاد فاصله کمتری با آنان دارد. او همچنین به نقص‌‏های حاصل از ارسال آثار نامرتبط به دبیرخانه جشنواره اشاره کرد و بر اهمیت بازگشت هنرمندان پس از اجرا به شهرشان تأکید کرد. این جشنواره با هدف تقویت همدلی و همراهی فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، در اردکان یزد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، حمید گلی عضو شورای انتخاب بخش صحنه نمایش نوجوان بیست و هشتمین جشنواره بین المللی صحنه نمایش کودک و نوجوان با اشاره به اینکه جشنواره یک عنصر مهم و جریان‌ساز برای گروه‌ها به حساب می آید، گفت: یکی از فاکتورهای مهم در ارتباط با ساخت و ساز اثر برای کودکان این است که فاصله خودمان را با کودکان و نوجوانان کوتاه‌تر کنیم و به آنها نزدیک تر شویم تا اثری که ساخت و ساز می شود قدری منطبق به کسانی باشد که در این زمان زندگی می کنند.

وی افزود: هنرمندی که امروز یک اثر را ساخت و ساز می کند در زمانی دورتر ایده اش را شکل داده است و امکان دارد با زاویه ای دیگر دنیا را نگاه کند اما بچه ها درگیر اکنون زمان خود هستند و این موضوع برای ساخت و ساز یک اثر برای بچه ها بسیار مورد اهمیت است.

گلی درباره کیفیت آثاری که به دبیرخانه ارسال شده بودند، توضیح داد: برخی آثار کیفیت خوبی داشتند اما متاسفانه اتفاقی که در ارسال برخی آثار به دبیرخانه افتاد حضور آثار نامرتبط بود که صرفا به دلیل اینکه در مدارس اجرا شده بودند از نظر کارگردان جزو آثار کودک و نوجوان محسوب می شدند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اشتباهات برخی هنرمندان در ساخت و ساز آثار این بود که موضوعاتی از گذشته دور مطرح می‌کردند که کودک امروز آشنایی با آنها نداشت و باید پیش‌فرض‌هایی برای او مطرح می‌شد. مثلا اگر اثر درباره دوره قاجار است و می‌خواهیم نمایشی با دکور و پوشش آن دوره کار کنیم باید به نوعی مخاطب با روند کلی کار آشنا شود تا کودک با آن ارتباط برقرار کند. بچه ها باید بدانند این کاراکترهای چه شکلی هستند و چرا اینگونه روایت می شوند.

این هنرمند فعال صحنه نمایش کودک و نوجوان یادآور شد: یکی از موضوعات مهمی که در جشنواره باید مدنظر قرار گیرد این است که هنرمندان پس از اجرای اثرشان به شهرشان بر می‌گردند و فرصت وفاق، گردهمایی، نقد و بررسی و حضور در کلاس‌های پیرامون جشنواره را از دست می‌دهند این موضوع به نظرم روند توسعه و رشد را ابتر می کند. امیدوارم تمهیداتی اندیشیده شود تا گروه هایی که به جشنواره می آیند کارهای همدیگر را ببنند و در کارگاه های متفاوت حاضر شوند تا تعامل و تبادل اطلاعات باعث رشد کمی و کیفی آثار شود.

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش کودک و نوجوان با شعار «صحنه نمایش، تمرین ناب زندگی» و با هدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس، اسفند ماه سال ۱۴۰۲ در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار می‌شود.


در 28-مین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش کودک و نوجوان، ساخت و ساز آثار برای مخاطبان جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نزدیک شدن به کودکان و نوجوانان در زمان حال و ساخت و ساز آثاری که با زندگی آنها مطابقت داشته باشد، مورد تأکید قرار گرفت. اشکال‌گیری از آثار نامرتبط و موضوعات دوران گذشته، باعث ابتری کارها و روند توسعه هنری می‌شود. رشد کیفی و کمی آثار باید از طریق فعالیت‌ها و تبادل اطلاعات در جشنواره ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *