شرکت‌های ارتباطی قوانین و مقررات را پذیرفتند

اپراتورهای ارتباطی شاخص‌های ابلاغی رگولاتوری را پذیرفتند


اپراتورهای ارتباطی درخواست افزایش تعرفه خدمات شبکه جهانی را به سازمان تنظیم مقررات و مخابرات رادیویی مطرح کرده اند، اما تاکنون موفق به دریافت مجوز افزایش تعرفه نشده اند. بنابراین، مدیران عامل هشت اپراتور ارتباطی به مقام عالی رتبه نامه ای ارسال کرده اند که در آن خواستار افزایش صددرصدی تعرفه شبکه جهانی شدند. آنها در این نامه به عدم تناسب توسعه زیرساخت های ارتباطی، عدم تناسب افزایش تعرفه با افزایش هزینه های نگهداری و توسعه شبکه، کاهش شدید قدرت سرمایه گذاری اپراتورها، افزایش نرخ ارز و نبود منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری در فناوری های جدید مانند شبکه جهانی نسل پنجم اشاره کرده اند. از سوی دیگر، سازمان تنظیم مقررات زیر شروطی برای افزایش تعرفه ها در نظر گرفته است و اپراتورها برخی از این شروط را پذیرفته اند، از جمله افزایش نسل پنجم و پوشش نسل چهارم.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، اپراتورهای ارتباطی طی ماه های گذشته درخواست افزایش تعرفه خدمات شبکه جهانی را بارها به سازمان تنظیم مقررات و مخابرات رادیویی مطرح کرده اند، اما تاکنون موفق به دریافت چراغ سبز از این سازمان نشده اند.

این پیگیری ها تا جایی ادامه پیدا کرد که طی روزهای اخیر مدیران عامل هشت اپراتور ارتباطی با امضای نامه ای به رییس جمهور خواستار افزایش صد در صدی تعرفه شبکه جهانی شدند.

آنها در این نامه عدم تناسب توسعه زیرساخت ارتباطی مورد نیاز برای پشتیبانی از دانش مالی دیجیتال، عدم تناسب افزایش تعرفه با افزایش هزینه های نگهداری و توسعه شبکه در سنوات گذشته، کاهش شدید قدرت سرمایه گذاری اپراتورها، افزایش نرخ ارز در سالیان گذشته، نبود منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری در فناوری های جدید مانند شبکه جهانی نسل پنجم و… را از مهمترین دلایل خود برای درخواست این افزایش دو برابری تعرفه شبکه جهانی عنوان کرده اند.

از سوی دیگر طبق اعلام وزیر مخابرات و تکنولوژی مخابرات، سازمان تنظیم مقررات زیر بار درخواست افزایش صد درصدی نرفته و افزایش تعرفه زیر نرخ تورم را منوط به پذیرش شروطی از سوی اپراتورها در جهت افزایش شاخص های بهبود کیفیت شبکه کرده است.

به گفته زارع پور در صورت پذیرش شروط از سوی اپراتورها، شروط ابلاغی به عنوان الحاقیه در پروانه این اپراتورها لحاظ خواهند شد تا از ضمانت اجرایی لازم برخوردار شود، البته حتی در این صورت رگولاتوری هیچگاه با افزایش صددرصدی تعرفه نیز موافقت نخواهد کرد.

َپیگیری های خبرنگار دیجیاتور حاکی از آن است که در نهایت اپراتورهای ارتباطی شروط مورد نظر سازمان تنطیم مقررات را برای افزایش تعرفه ها پذیرفته اند.

براین اساس مهمترین شروط پذیرفته شده توسط اپراتورهای ارتباطی عبارتند از:

۱- افزایش سایت های نسل پنجم به ۱۰ درصد تا پایان سال ۱۴۰۳

۲- افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به ۹۶ درصد تا پایان سال ۱۴۰۳

۳- افزایش ۳۰ درصدی میانگین سرعت شبکه جهانی در شش ماه آینده


اپراتورهای ارتباطی درخواست افزایش تعرفه شبکه جهانی را به سازمان تنظیم مقررات و مخابرات رادیویی مطرح کرده اند. مدیران عامل هشت اپراتور نامه ای به رییس جمهور نوشته اند و در آن عدم تناسب توسعه زیرساخت ارتباطی، عدم تناسب افزایش تعرفه با افزایش هزینه های نگهداری و توسعه شبکه، کاهش شدید قدرت سرمایه گذاری اپراتورها، افزایش نرخ ارز و نبود منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری در فناوری های جدید را از مهمترین دلایل برای درخواست افزایش تعرفه شبکه جهانی عنوان کرده اند. سازمان تنظیم مقررات می گوید افزایش تعرفه زیر نرخ تورم را منوط به پذیرش شروطی از سوی اپراتورها در جهت بهبود کیفیت شبکه کرده است. اپراتورها شروطی مانند افزایش سایت های نسل پنجم، افزایش پوشش نسل چهارم و افزایش سرعت شبکه جهانی را پذیرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *