فروش خارجی غیرنفتی کشور به میزان ۶۰ درصد توسط ۱۰۰ صادرکننده برتر انجام می شود.

انجام ۶۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور توسط ۱۰۰ صادرکننده برتر


براساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، ۱۰۰ صادرکننده نخست کشور به مجموع ۶۰ میلیون و ۲۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار را صادر کرده اند. ۵۳ درصد از وزن و ۶۰ درصد از ارزش کل فروش خارجی غیرنفتی توسط این صادرکنندگان انجام شده است. از این ۱۰۰ شرکت، ۵۷ در حوزه پتروشیمی، منابع هیدروکربن و گاز فعال هستند. در میان آن‌ها، شرکت ملی گاز ایران، شرکت پتروشیمی «نوری» و شرکت پتروشیمی «پردیس» سه شرکت عمده صادرکننده کالا بودند. ۹۱ صادرکننده شخصیت حقوقی و ۹ صادرکننده شخصیت حقیقی داشته‌اند. از ۱۰۰ واردکننده برتر کشور، ۵۸.۳۵ درصد از وزن و ۳۷.۴۶ درصد از ارزش کل بازرگانی بین‌الملل توسط آن‌ها انجام شده است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، از مجموع فروش خارجی غیرنفتی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری ۶۰ میلیون و ۲۴ هزار تن به ارزش ۲۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار توسط ۱۰۰ صادرکننده انجام گرفته است.

بر اساس این گزارش، ۵۳ درصد از وزن و ۶۰ درصد از ارزش کل فروش خارجی غیرنفتی کشور توسط ۱۰۰ صادر کننده نخست کشور انجام گرفت.

این گزارش با اشاره به اینکه از ۱۰۰ صادر کننده نخست کشور، ۵۷ شرکت آن در حوزه پتروشیمی، منابع هیدروکربن و گاز فعال هستند، می‌افزاید: از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه شرکت ملی گاز ایران، شرکت پتروشیمی «نوری» و شرکت پتروشیمی «پردیس» سه شرکت عمده صادرکننده کالا در بین ۱۰۰ صادرکننده نخست کشور بودند.

در این مدت شرکت ملی گاز ایران ۱۴ میلیون و ۲۹۲ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار، شرکت پتروشیمی نوری یک میلیون و ۴۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۷۴۵ میلیون دلار و شرکت پتروشیمی پردیس ۲ میلیون و ۲۵۷ هزار تن کالا به ارزش ۶۹۷ میلیون دلار صادر کردند.

بر اساس این گزارش، از ۱۰۰ صادرکننده برتر کشور در ۱۰ ماهه سال جاری ۹۱ صادرکننده شخصیت حقوقی و ۹ صادرکننده شخصیت حقیقی داشته‌اند.

این گزارش می‌افزاید: در این مدت ۱۹ میلیون و ۶۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار توسط ۱۰۰ واردکننده انجام گرفته است که ۵۸.۳۵ درصد از وزن و ۳۷.۴۶ درصد از ارزش کل بازرگانی بین‌الملل کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

این گزارش با اشاره به اینکه ۱۰۰ واردکننده نخست کشور دارای شخصیت حقوقی بودند، می‌افزاید: شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، شرکت آوا بازرگانی صبا و شرکت پشتیبانی امور دام کشور در بین ۱۰۰ شرکت واردکننده کالا در ۱۰ ماهه سال جاری رتبه برتر را دارا بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، سه شرکت یاد شده به ترتیب ۲ میلیون و ۹۸۷ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۷۴ میلیون دلار، سه میلیون و ۳۶۵ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار و ۲ میلیون و ۶۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۱۶ میلیون دلار کالا در مدت یادشده وارد کشور کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع ۶۰۰ هزار و ۸۸۸ فقره اظهارنامه صادراتی توسط هفت‌هزار و ۸۰۳ شخص حقوقی و حقیقی و ۲۹۱ هزار و ۶۳۸ فقره اظهارنامه وارداتی توسط ۲۲ هزار و ۸۳۴ شخص اعم از حقوقی و حقیقی از گمرکات کشور ترخیص قطعی شده است.

شایان ذکر است در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۱۳ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار صادر و ۳۲ میلیون و ۶۸۳ هزار تن به ارزش ۵۴ میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار وارد کشور شده است.


مجموع فروش خارجی غیرنفتی کشور به ارزش ۲۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار توسط ۱۰۰ صادرکننده انجام گرفته است. ۵۳ درصد از وزن و ۶۰ درصد از ارزش کل فروش خارجی غیرنفتی کشور توسط ۱۰۰ صادر کننده انجام گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *