طراحی و ساخت و ساز ارتودنسی های شفاف در ایران

ارتودنسی‌های شفاف ایران ساخت طراحی و تولید شد


تیم استارت-آپ ژیکال درحال ساخت و ساز الاینرهای شفاف است که جایگزینی برای ارتودنسی های براکت سنتی معمولی هستند. این الاینرهای شفاف با استفاده از لایه های فناوری طراحی شده و ویسکو الاستیک، حرکات دندان ها را کنترل می کنند. با استفاده از این روش ارتودنسی، نیازی به مراجعه ماهانه و هفتگی به دندانپزشک نیست و همچنین کاهش درد، التهاب و تورم لثه را نیز به همراه دارد. این تکنولوژی قابلیت درمان از راه دور را دارد و با نصب یک وب برنامه تلفن همراه برای دندانپزشک و بیمار، فرآیند درمان را راحت تر می کند. استارت-آپ ژیکال در حال حاضر در جهت تجاری سازی این محصول است و تاکنون ۱۰ دندانپزشک از این محصول استفاده آزمایشی کرده اند. استفاده از فرآیند های اُت سازی و هوشمند سازی در ساخت و ساز این الاینرهای شفاف، مزیت های فناورانه این محصول را ارائه می دهد. ارتودنسی های شفاف به خصوص برای جوانان و نوجوانان جامعه که زیبایی دندان ها برایشان مهم است، مناسب است.

به گزارش دیجیاتور، اعضای تیم شرکت نوپا ژیکال، فعال در حوزه ساخت و ساز الاینرهای شفاف هستند که موفق به ساخت جایگزینی برای ارتودنسی های براکت سنتی شده اند. بیمار در ارتوندنسی‌های ثابت قدیمی، باید هر ماه به پزشک مراجعه کند و حرکات فک و دندان با سیم‌های موجود، چک شود. ارتودنسی‌های شفاف از لایه‌های فناوری طراحی ‌شده‌ای برای کنترل حرکات دندان‌های بیمار، تشکیل شده است. پیش بینی میشه این روش ارتودنسی تا ۲۰۳۵ کاملا جایگزین ارتودنسی سیمی معمول شود. در ارتودنسی‌های شفاف به‌دلیل شیت‌های ویسکو الاستیک (لایه‌های کنترل‌کننده حرکت فک) به‌کار رفته در آن، نیازی به مراجعه ماهانه و هفتگی بیمار به دندانپزشک نیست.

وی ادامه داد: ورق‌های شفاف پلیمری به کمک پرینت سه بعدی ساخت و ساز و مکانیزم اثرشان برخلاف ارتودنسی سنتی، به صورت آهسته و پیوسته طبق خواص ویسکو الاستیک ورق پلیمری حرکت دندانی انجام می شود. اگر بخواهیم به خواص و مزیت‌‎‌های این ارتودنسی‌های شفاف اشاره کنیم، استفاده از این ارتودنسی‌ها، باعث کاهش تورم لثه، کاهش التهاب، کاهش درد و کاهش مراجعه مرتب به دندانپزشک می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های این ارتودنسی های شفاف کاهش طول درمان را برای بیمار می باشد.

شرکت نوپا ژیکال، درباره قابلیت درمان از راه‌ دور ارتودنسی‌ها با نصب یک وب‌برنامه تلفن همراه برای دندانپزشک، معتقد است: درمان از راه دور یکی دیگر از ویژگی‌های این محصول است که فقط با نصب یک وب‌برنامه تلفن همراه روی گوشی موبایل پزشک مرتبط، تمام اطلاعات بیمار با مراجعه اول، ثبت الکترونیک می‌شود. در همین راستا برای بیمار هم کاربری ایجاد می‌شود و بیمار می‌تواند تمام فرآیند درمان و همچنین قالب‌گیری و ساخت ارتودنسی‌ها را روی برنامه تلفن همراه دنبال کند. به کمک این برنامه تلفن همراه می توان تعداد ویزیت توسط دندانپزشک رو تا یک سوم کاهش داد.

فاطمه محمدی، هم بنیان‌گذار این سیستم علوم درمانی جدید در حوزه دندان، به تجاری‌سازی این محصول در کارخانه پیشرفت آمپر اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود ۱۰ دندانپزشک به‌صورت آزمایشی از این وب‌برنامه تلفن همراه و محصول جدید استفاده کرده‌اند؛ البته ساخت و ساز انبوه نیاز به زمان بیشتری دارد.

محمدی درباره مزیت‌های فناورانه این محصول، اطلاعات بیشتری ارائه داد و گفت: دو مزیت فناورانه در ساخت و ساز این ارتودنسی‌های شفاف، به‌کار رفته است. براساس همان چیزی که در دنیا در ساخت و ساز ارتودنسی‌های شفاف یا “الاینر” به‌کار می‌رود، دو فرآیند ازُت‌سازی و هوشمندسازی برای ساخت و ساز این بسیار تاثیرگذار است.

کارشناس این محصول استارت‌آپی، به مخاطبین هدف ارتودنسی‌های شفاف اشاره کرد و گفت: قشر جوان و نوجوان جامعه که زیبایی دندان‌ها به‌خصوص هنگام صحبت‌کردن یا سخنرانی‌کردن، برای‌شان مهم است، مخاطب اصلی ارتودنسی‌های شفاف هستند.


ساخت و ساز الاینرهای شفاف توسط شرکت نوپا ژیکال به جای ارتودنسی های براکت سنتی صورت می‌گیرد. این الاینرها از لایه‌های فناوری طراحی شده تشکیل شده‌اند و به کمک طبق خواص ویسکو الاستیک حرکات دندان را کنترل می‌کنند. این روش ارتودنسی می تواند در آینده جایگزین ارتودنسی سیمی شود. به دلیل استفاده از لایه‌های ویسکو الاستیک در الاینرهای شفاف، نیازی به مراجعه ماهانه و هفتگی به دندانپزشک نیست و از طریق نصب یک وب‌برنامه تلفن همراه برای دندانپزشک، اطلاعات بیمار الکترونیکی ثبت می‌شود. برای بیمار هم امکان کنترل فرآیند درمان و ساخت ارتودنسی‌ها از طریق برنامه تلفن همراه فراهم است. این روش به کاهش تورم لثه، کاهش التهاب، کاهش درد و کاهش تعداد ویزیت نیز کمک می‌کند. قشر جوان و نوجوان جامعه از مخاطبین اصلی این روش هستند. شرکت نوپا ژیکال در حال تجاری‌سازی این محصول است و تاکنون تعدادی از دندانپزشکان از این روش استفاده آزمایشی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *