مشاهده آریوبرزن ضروری است/ دلایل عدم اجرای مستمر صحنه نمایش در قزوین

«آریوبرزن» باید دیده شود/ چرایی خلا اجرای مستمر تئاتر در قزوین

0 نظر


در چهل و دومین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش فجر، حامد مکملی کارگردان نمایش «آریوبرزن» از شهر قزوین در مورد وضعیت اجرای عمومی این اثر و هزینه‌های مربوط به آن صحبت کرده است. او اعلام کرد که اگر مشکلی پیش نیاید، این نمایش در شهر قزوین در زمان مناسبی روی صحنه خواهد رفت. اما برای اجرای عمومی در شهر تهران، نیاز به تامین هزینه‌های مسافرت و مکان اقامت گروه بازیگری و هنر صوتی اثر دارد. همچنین، کمک‌هزینه جشنواره چهل و دوم صحنه نمایش فجر که به مکملی پرداخت شده بود، هزینه‌های ساخت و ساز نمایش را کامل نمی‌کند. او همچنین اظهار کرد که به دلیل عدم حضور در طول جشنواره، نمی‌تواند قضاوتی درباره کیفیت آثار ارائه شده در جشنواره داشته باشد.

حامد مکملی کارگردان نمایش «آریوبرزن» از شهر قزوین که در بخش مسابقه صحنه نمایش ایران چهل و دومین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش فجر روی صحنه رفت، درباره وضعیت اجرای عمومی این اثر به خبرنگار دیجیاتور گفت: احتمال خیلی زیاد نمایش «آریوبرزن» در سال آینده اجرای عمومی خواهد داشت. اگر مشکلی پیش نیاید در ۲ ماه ابتدای سال ۱۴۰۳ این نمایش را در شهر قزوین روی صحنه خواهیم برد.

وی درباره برنامه‌ریزی برای اجرای عمومی این اثر در شهر تهران، یادآور شد: با توجه به تعداد بالای اعضای گروه بازیگری و هنر صوتی اثر، باید هزینه‌های مسافرت و مکان اقامت گروه تامین شود تا بتوانیم در شهر تهران یا شهرهای دیگر اجرا داشته باشیم.

مکملی درباره اینکه آیا گیشه اجرای عمومی در شهر قزوین هزینه‌های ساخت و ساز نمایش «آریوبرزن» را تامین می‌کند یا نه، تاکید کرد: صحنه نمایش همه جا نیاز به حمایت دارد. ما در قزوین سالنی نداریم که به صورت همیشگی و مستمر شاهد اجرای عمومی آثار در آن باشیم و نمایش‌ها به صورت پراکنده اجرا می شوند. در قزوین به صورت دایمی صحنه نمایش در جریان نیست و وقتی این امکان نیست خیلی فرصت‌ها از دست می‌رود.

کارگردان نمایش «آریوبرزن» درباره کمک‌هزینه جشنواره چهل و دوم صحنه نمایش فجر، توضیح داد: مبلغ ۷۰ میلیون تومان به عنوان کمک‌هزینه به ما پرداخت شد. با توجه به تعداد عوامل گروه و همچنین زمان زیادی که برای تمرین صرف کردیم، هزینه‌های بالایی را متحمل شدیم. این کمک‌هزینه جوابگوی کل هزینه‌های ساخت و ساز نیست. ما از خرداد ۱۴۰۲ تمرین‌ها را شروع کردیم و ۹ نفر نوازنده و ۹ بازیگر به همراه عوامل پشت‌صحنه درگیر ساخت و ساز و تمرین این کار شدند.

وی درباره اجرای «آریوبرزن» در چهل و دومین جشنواره بین‌المللی صحنه نمایش فجر، تصریح کرد: جشنواره صحنه نمایش فجر امکانی است برای عرضه کار و من می‌خواستم «آریوبرزن» در جشنواره و همچنین در قالب اجرای عمومی روی صحنه برود چون دوست دارم تعداد آدم‌های بیشتری این کار را برای شخصیت آریوبرزن و کاری که کرده‌است، ببینند. طبیعتا از فرصت جشنواره صحنه نمایش فجر هم استفاده کردم با وجود اینکه ساخت و ساز این کار در مدت‌زمانی کوتاه بسیار سنگین و سخت بود.

مکملی درباره ارزیابی خود از کیفیت آثار حاضر در جشنواره، یادآور شد: با توجه به اینکه امکان حضور گروه‌ها در طول جشنواره صحنه نمایش فجر فراهم نبود، متاسفانه کاری را در جشنواره ندیدم و از این‌رو نمی‌توانم قضاوتی درباره کیفیت آثار جشنواره داشته باشم.


نتیجه حضور حامد مکملی در جشنواره صحنه نمایش فجر و اجرای نمایش “آریوبرزن” در بخش مسابقه ایران، امکان اجرای عمومی این اثر در شهر قزوین در سال آینده و هزینه‌های متنوع مرتبط با این اجراها بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *